Çarşamba, Haziran 19, 2024
spot_img
Ana SayfaGÜNDEMGenelSADIK BAŞ İDDİALI KONUŞTU

SADIK BAŞ İDDİALI KONUŞTU

Aden Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Sadık BAŞ Basın mensubu ve gazetecileri ziyaret etti, yaptığı ziyarette eğitim konularına değinen BAŞ oldukça iddialı açıklamalarda bulundu.

SINAV TÜRKİYE’NİN GERÇEĞİ

Türkiye de sınav gerçeğinin değişmesi oldukça zor bir kavram, aileler çocuklarının güzel bir gelecek için sınav sonuçlarında kazanacağı okullara bağlıyorlar. Bu bakış açısı uzun bir süre değişmeyecek gibi duruyor bu yüzden aileler sınav gerçeğine çok bilinçli yaklaşmalı ve beklentileri ile paralel doğrultuda hareket etmelidirler. Sınav bir çocuğun yalnız başına kalarak başarabileceği bir şey kesinlikle değildir.

ÇOCUKLARIMIZI SINAVA HAZIRLANIRKEN KAYBETMEMELİYİZ

Maalesef ki en büyük kaybımız çocukların sınav gerçeğine tam yönlendirilememesi, sınav senesinde olup hala nasıl ders çalışacağını bilmeyen çocuklar var. Kalabalıkta kaybolup gidiyorlar, Biz okulumuzda bu çalışmaları rehberlik servisi ile oldukça yoğun bir şekilde yapıyoruz. Değerlendiriyoruz, çocuğun neden düşük yaptığının altında çoğunlukla nasıl ders çalışacağını bilmemesi yatıyor, odasına gidip ders çalıştığı sanılan bir çocuğun ne çalıştığı nasıl çalıştığı ne kadar süre çalıştığının takip edilmesi oldukça önemli. Sınav ile okul dersleri birbirinden ne ayrı ne de aynı bu arada ince bir çizgi ile çocuğumuza doğru yöntemi öğretmeliyiz.

15-20 GÜNDE BİR YAPILACAK SINAVLARLA ÇOCUK GÖZLEMLENMELİ

Ders çalışma tek başına yeterli bir olgu değil 2-3 hafta da bir yapılacak sınavlar ile çocuğun sürekli bilinçli tutulması gözlemlenmesi gerekiyor, unuttuğu konular, yapamadığı konular eksik yaptığı konular, sürekli gözden geçirilmesi bunu ancak profesyonel ve alanında uzmanlaşmış bir ekiple sağlayabilirsiniz. Biz okulumuzda özellikle buna oldukça dikkat ediyoruz ben dahil olmak üzere tek tek çocukların sınav sonuçları ile ilgili özel çalışmalar yapıyoruz. Başka türlü başarının elde edilmesi mümkün değil.

ORTAK SINAVLAR OLDUKÇA ÖNEMLİ

Öğrenciler mutlaka ortak sınavlara girmeliler objektiflik açısında bu çok önemli , biz yılda 4-5 kez Tüm Türkiye genelinde yapılan sınavlara katılıyor ve öğrencilerimizi gözlemliyoruz. Bence il çapında daha sınıflara göre daha fazla olmalı, her okul kendini görmeli ve çeki düzen vermeli şahsen ben kendi okulumun başarısını diğer okullar arasında görmeyi çok isterim. Zümrelerimize geriden ya da ilerdesin diyebilmeliyim.

ZÜMRE BAŞKANLARI, ÖĞRETMENLER, REHBERLİK BİRLİKTE ÇALIŞMALI

Sınav gerçeğinde Çocuğumuzun herkes yanında olmalı olduğunu hissettirmelidir. Zümre başkanı öğretmenler rehberlik elbirliği ile detaylıca sonuçları incelenmelidir. Her çocuğa ayrı bir metot bulunarak motive edilmeli ve kazanılmalıdır. Rehberlik servisi çok yakından takip etmeli hazırlık sürecine etki eden veya edebilecek dış faktörler de değerlendirilip etkisi yok edilmeli yada azaltılmalıdır.

AİLE EV ÇALIŞMASINDA EN ÖNEMLİ FAKTÖR

Biz okulumuzda ailelere mutlaka çocuklarının evde ders çalışmalarını gözlemlemelerini sık sık hatırlatıyoruz. Gün boyu ders gören bir çocuk günlük tekrarlarını eve gidince mutlaka yapmalı pekişme ve öğrenme ancak bu şekilde sağlanır. Hafta sonu ise mutlaka haftalık tekrarlarını yapmalıdır.Çocuğunun ders çalışmadığını gören bir aile buna mutlaka dahil olarak okul ile  koordineli bir şekilde bunu çözmelidir. Başarıyı sağlayan en önemli, öğe budur.

TECRÜBELİ BİR OKULUZ

Biz Okulumuzda yılların dershanecilik deneyimini öğrencilerimizle buluşturuyoruz saydığım her şey en detaylı bir şekilde yapılıyor. Hafta içi okul hafta sonu takviye kursu ,eski ismi ile dershane mantığı ile çocuklarımıza hizmet veriyoruz.  En önemlisi evlatlarımız bu zorlu yolculukta yalnız değil ve asla olmayacaklar, bu yüzden yılların tecrübesi ile şunu iddia ediyorum ki en sistemli şekilde öğrencileri hazırlayan okulların başında geliyoruz ve böyle olmaya da devam edeceğiz.

 

 

 

BENZER HABERLER
- Advertisment -
Google search engine

POPÜLER YAZILAR

YORUMLAR