Tekirdağ Günaydın Gazetesi

GIDA TARIM İL MÜDÜRÜNDEN ÖZEL AÇIKLAMA

GIDA TARIM İL MÜDÜRÜNDEN ÖZEL AÇIKLAMA
13 Şubat 2019 - 14:47

Tekirdağ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriya Sarıkoca arazi toplulaştırma çalışmalarının Devlet Su İşlerine geçtiğini belirterek çalışmaların son hız devam ettiğini belirtti.

52 MİLYON TL’LİK PROJE

Arazilerin toplulaştırılmasıyla ilgili Tekirdağ Şafak Gazetesi’ne açıklama yapan İl Müdürü Zekeriya Sarıkoca, “Tekirdağ’da arazi toplulaştırma çok az. Bizler çok yoğun bir çalışma gösterdik. Sağ olsunlar Milletvekillerimiz de bize yoğun destek verdiler. İlimizin en önemli sorunlarından biri arazi toplulaştırma. Biz bu gerçeği çalışmalar başladıktan sonra gördük. Bunu bakanlığımıza ilettik. Bakanlıkta bizim taleplerimizi değerlendirdi. Yatırım programlarına alındı. Bizim taleplerimiz doğrultusunda Tekirdağ’ın 3 ilçesinde 36 mahalle de toplulaştırma çalışması başladı. Alt yapısını biz oluşturduk. Şuanda çalışmayı Devlet Su İşleri (DSİ) yürütüyor. 576 bin alan dekarda toplulaştırma çalışması var. 52 Milyon TL’lik proje bu. Bir defa da bakanlığın çıktığı en yüksek bedel. Bizler bunların ihalesini etütlerini yaptık. Toplantılar sonucunda bir kanun çıktı. Arazi toplulaştırma DSİ’ye devredildi” dedi.

TOPLULAŞTIRMAYI DSİ YÜRÜTÜYOR

Sulu tarımın önemine değinen Sarıkoca, “3 yıllık süre içerisinde 36 mahallede araziler toplulaşacak. Tekirdağ’ın yüzde 14’üne tekabül ediyor. Bize gelen o zaman çalışmalarda takibi bilgi eksikliğinden vatandaş istemedi. Ama daha sonra DSİ’ye geçtikten sonra ne oldu bilmiyorum. Biz etütünü yaptık. Bu 3 etütte 576 bin alan dekarda takibi yaptık. Kanun çıkmasa biz devam edecektik. DSİ bu işi yürütüyor. Vatandaş hala şikayet ediyor mu bilmiyorum. Biz istiyoruz ki tarımcı olarak toplulaştırma bizim olmazsa olmazlarımızdan. Sulu tarım bizim olmazsa olmazlarımızdan” diye konuştu.

ERTAN GENCE

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin