Pazartesi, Haziran 17, 2024
spot_img
Ana SayfaGÜNDEMGenelCÜNEYT YÜKSEL TOPLANTIYA DAMGA VURDU

CÜNEYT YÜKSEL TOPLANTIYA DAMGA VURDU

TESKİ’nin Mayıs ayı olağan genel kurul toplantısına Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel damgasını vurdu. Su fiyatındaki fahiş artışın nedenlerinin açıklanması ve TESKİ’nin kanalizasyon bağlamada vatandaştan istenen yüksek fiyat uygulamaları ili yaşatılan mağduriyetin son bulmasını isteyen Yüksel, konuyla ilgili 8 soru önergesi verdi. Önergeler, birleşimin 27 Mayıs Pazartesi günü yapılacak 2. oturumunda ele alınmak üzere ilgili komisyonlara havale edildi.

“TESKİ, KOMŞU İLLERDEKİ BEDELLERE ORANLA 3 ila 5 KAT FAZLA PARA ALIYOR”

TESKİ’nin uyguladığı tarifeleri eleştiren Yüksel, “TESKİ vatandaşlarımızı zor durumda bırakıyor. Balıkesir ve Bursa gibi bölgemizdeki diğer büyükşehir belediyelerinin tariflerini incelediğimizde TESKİ’nin, su ve kanalizasyon bağlama hizmet bedellerinin kalemlere göre 3 ile 5 kat daha fazla olduğunu görüyoruz. Konuyla ilgili olarak Sayın Genel Müdür, (Bakanlık değerlendirmelerine göre güncelleme yapmamız gerekiyor) diyor. Sayın genel müdürüme soruyorum; Türkiye Cumhuriyeti’nin bu bakanlığının yaptırımları, Bursa’da Balıkesir’de farklı Tekirdağ’da farklı mı işliyor? TESKİ’ye bakan bakanlık farklı Balıkesir ve Bursa’ya bakan bakanlık farklı mı? Biz bu fiyatı uygulamasını TESKİ olarak alıyoruz niye demiyorsunuzda suçu BAKANLIKLARA atıyorsunuz. Sonra da zamlardan tepki alınca Hükümete suç atıyorsunuz. Bu konuyu çıkın açıklayın. Hangi bakanlık, biz de bilelim.” şeklinde konuştu.

“TESKİ KAZDIĞI YOLLARIN YAPIMINI KENDİ YAPSIN VE BELEDİYELERİ BU YÜKTEN KURTARSIN”

Yüksel, eleştirilerini şöyle sürdürdü: Teskinin bizim yaptığımkz yolları bozduğunda 1-) “AYKOME fiyatları ve çarpanları naz alınarak bize ödeme yapsın. Yok ödemem diyor ise kendi bozduğu yolu kendi yapsın. Zaten Teski 100m2 kazı parası ödüyor biz onların çıktığı yolda 500m2 yol yapmak durumunda kalıyoruz. TESKİ kazdığı yolların yapımını kendi yapsın ve belediyeleri bu yükten kurtarsın.”

“HANGİ DEVİRDE YAŞIYORUZ? BÖYLE BELEDİYE Mİ YÖNETİLİR?”

“Su kaçağını önleyeceksek binaların girişine koyduğunuz saat TESKİ’nin binaya verdiği toplam suyu gösteriyor. Her dairedeki kişiye özel saatlerin toplamı da bina girişindeki saat ile denk gelmesi gerekiyor. Zaten kaçak var ise bunu çok kolay tespit edebiliyorsunuz. Hangi devirde yaşıyoruz? Sıva üstü tesisat döşemek ne demek? Biz şantiye binası mı yapıyoruz yoksa konut mu? Bazı yerlerde milyonluk daireler yapılıyor. Siz diyorsunuz ki tesisatını sıva üstü yapın. Allah rızası için biz şantiyede konteynır mı döşüyoruz? Bu işinde bir adabı, üslubu var. İnşaat, mimari görsellik anlamında söylüyorum. Kapıya koydun saati. Apartman girişine de ortak saati koydun. Aradaki farkı yazdın. Böyle bir keyfi uygulama olmaz.”

 Toplantı, verilen önergelerin ilgili komisyonlara havale edilmesinin ardından son buldu.
 Genel kurulun 2. Oturumu 27 Mayıs Pazartesi günü saat 14:00’da gerçekleştirilecek.

BENZER HABERLER
- Advertisment -
Google search engine

POPÜLER YAZILAR

YORUMLAR