Pazar, Mayıs 26, 2024
spot_img
Ana SayfaGÜNDEMVALİLİKTEN AÇIKLAMA! İŞTE YENİ TEDBİRLER

VALİLİKTEN AÇIKLAMA! İŞTE YENİ TEDBİRLER

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Tekirdağ Valiliği Koronavirüs Bilim Kurulu tavsiye kararı doğrultusunda mevsimsel etkiler göz önüne alınarak yeni tedbirler aldı.

BİLİM KURULU TAVSİYELERİ DİKKATE ALINDI!

Tekirdağ Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Kararı açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “Sağlık Bakanlığının ilgi yazısı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiye kararı doğrultusunda, mevsimsel etkiler de göz önünde bulundurularak,  02.10.2020 tarihinden itibaren 01.12.2020 tarihine kadar Tekirdağ İlimizde; Merkez ve şubesi veya temsilciliği bulunan her düzeyde sivil toplum kuruluşları, Kamu kurumları niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, Oda ve meslek kuruluşlarının, barolar, ziraat odaları, tabip odaları, mimarlık/mühendislik odalarının merkez ve şubeleri veya temsilcilikleri, Her türlü faaliyet yürüten birlikler, Her alanda faaliyet yürüten kooperatifler, tarafından düzenlenecek olan etkinliklerin, bu kuruluşların Genel Kurullarının ertelenmesine karar verilmiştir” denildi.

Tekirdağ Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Kararı açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “ Bilindiği üzere Dünyada halen Covid-19 salgını ve vaka artışları devam etmekte olup özellikle Avrupa kıtasında salgının seyrinde bir yükselme yaşandığı görülmektedir. Birçok Avrupa ülkesinde kişilerin toplu olarak bir araya gelmelerine yönelik yeni kısıtlamalara gidilmektedir. Ülkemizde de içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlenmektedir. Bu amaçla; İçişleri Bakanlığı’nın 16230 Sayılı Genelgesine istinaden İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca 02.10.2020 günü saat: 11.00’da Tekirdağ Valiliği toplantı salonunda Tekirdağ Valisi Aziz YILDIRIM başkanlığında olağanüstü toplanmıştır.

Bu doğrultuda Sağlık Bakanlığı tarafından Bakanlığımıza hitaben gönderilen ilgi yazıda;“Dünyayı tehdit etmeye devam eden COVID-19 pandemisine yönelik olarak; COVID-19 Bilimsel Danışma Kurulu ve Sağlık Bakanlığı’nca ülkemizdeki ve Dünya’daki en güncel bilimsel gelişmeler ve deneyimler takip edilmekte, bu kapsamda Pandeminin ülkemizdeki kontrolüne yönelik çalışmalar yürütülmekte teknik rehberler ve protokoller yayınlamakta ve güncellenmektedir.  Dünyada halen COVID-19 vaka artışları devam etmektedir. Ülkemizde de Covid-19 vakalarının devam etmekte olması, her ne kadar vaka sayıları belirli bir düzeyde kontrol altına alınmış olsa da önümüzdeki sonbahar ve kış aylarında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle damlacık yolu ile bulaşan solunum yolu hastalıklarının görülme sıklığının artış gösterebilmesi beklenmektedir. Bu kapsamda Bakanlığımız bünyesinde oluşturulan COVID-19 Bilimsel Danışma Kurulu, fiziksel mesafenin korunmasının zor olacağı sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, birlikler veya kooperatiflerin geniş katılımlı toplantılarının yapılmamasını ve ileri tarihe ertelenmesini önermiştir.” denilmektedir.

Bu çerçevede, Sağlık Bakanlığının ilgi yazısı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiye kararı doğrultusunda, mevsimsel etkiler de göz önünde bulundurularak,

10.2020 tarihinden itibaren 01.12.2020 tarihine kadar Tekirdağ İlimizde;

 Merkez ve şubesi veya temsilciliği bulunan her düzeyde sivil toplum kuruluşları,

Kamu kurumları niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları,

Oda ve meslek kuruluşlarının, barolar, ziraat odaları, tabip odaları, mimarlık/mühendislik odalarının merkez ve şubeleri veya temsilcilikleri,

Her türlü faaliyet yürüten birlikler,

Her alanda faaliyet yürüten kooperatifler, tarafından düzenlenecek olan etkinliklerin, bu kuruluşların Genel Kurullarının ertelenmesine karar verilmiştir.

Yukarıda alınan kararlar doğrultusunda uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması; İşbu kararlar oy birliği ile alınmıştır” denildi.

ERTAN GENCE

BENZER HABERLER
- Advertisment -
Google search engine

POPÜLER YAZILAR

YORUMLAR