Pazar, Temmuz 21, 2024
spot_img
Ana SayfaGÜNDEMTrakya Tarım’dan jet açıklama

Trakya Tarım’dan jet açıklama

Trakya Tarım ve Veterinerlik şirketi haklarında asılsız haber yapan Yenişafak Gazetesi ile ilgili kamuoyuna bir açıklama da bulundu.

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi. ” Yenişafak gazetesi Ankara Büyükşehir Belediyesi 10 bin 911 çiftçiye 9 bin ton buğday tohumu hibe ettiğini buğday tohumu CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun’un ortakları arasında bulunduğu “Trakya Tarım ve Veterinerlik Ticaret Ltd. Şti”den alınarak firmaya 45 milyon lira ödendiğini iddia etti. Firmanın Ankara Büyükşehire bir tohum satışının olmadığı tarım krediye tohum verdiği ortaya çıktı. Ayrıca firmanın yine aynı yöntemle AK Partili Kocaeli Büyükşehir belediyesine de tohum verdiği belirtildi.

Trakya Tarım ve Veterinerlik Tic. Ltd. Şti. tarla bitkileri alanında ıslah ve tohum üretimi yapmak üzere 1995 yılında kurulmuş %100 yerli sermayeye sahip bir tohumculuk firmasıdır.

Trakya Tarım ve Veterinerlik Ltd Şti olarak bünyemizde, 1 Doktor, 3 Yüksek Ziraat Mühendisi , 5 Ziraat Mühendisi ile birlikte Toplam 27 personel ile ıslah ve AR-GE yaparak piyasa talebine göre geliştirdiği yeni çeşitlerin tescil ve lisans hakkını alarak üreten, kendi pazarlama ve dağıtım ağı ile üreticiye ulaştıran 1995 yılında kurulmuş %100 yerli sermayeye sahip bir tohumculuk firmasıdır.

Şirketimizin Kurucu ortakları arasında bulunan İlhami Özcan AYGUN aynı zamanda CHP Tekirdağ Milletvekilidir
21/10/2021 tarihli bazı ulusal basın yayın organlarında Ankara Büyükşehir Belediyesi ile CHP’li vekilin tohumluk buğday alışverişi başlığı altında 9.000 ton tohum ve karşılığında 45 milyon Tl alındığı bahse konu olmuştur.

1-CHP Tekirdağ Milletvekili kurucu ortaklığı bulunan şirketimizin Ankara Büyükşehir Belediyesi ile herhangi bir anlaşması, resmi sözleşmesi yoktur.
2-Şirketimiz 27/09/2021 tarihinde Tarım Kredi Kooperatifleri 1528 Sayılı Akyurt Tarım Kredi Kooperatifi ile 9.000 tonluk sertifikalı buğday tohumluğu sözleşmesi yapmıştır ve alıcı Tarım Kredi Kooperatifidir.
3- Yine şirketimiz Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı -Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nce tohum çeşitlerimizin tercih edilmesi üzerine 27/09/2021 tarihinde Tarım Kredi Kooperatifleri Sakarya Bölge Birliği -449 sayılı İzmit Tarım Kredi Kooperatifi ile 305 Ton Arpa , 80 Ton Yulaf satışı sözleşmesi imzalanmıştır.
4-Vekilimizin de ortağı olduğu şirketimiz % 100 yerli ve millidir.
5-Şirketimize ait bugüne kadar tescil edilip satışa sunulan sertifikalı tohumlar da yerli üretim ve milli çeşittir. Şirket bünyemizde 1 gr dahi ithal tohum yoktur.
6-Şirketimiz Türkiye’deki tüm Tarım Kredi Kooperatifleri, SS Pancar Ekiciler Kooperatifleri, SS Yağlı Tohumlar Kooperatifleri, Ziraat Odaları ve özel bayiler ile birlikte yurt dışına da sertifikalı tohum satışı yapmaktadır
7-Şirketimizin üretmiş olduğu sertifikalı tohumlardan elde edilen ürünler 1.sınıf Ekmeklik Buğday sınıfında yer almakla beraber Türkiye ‘deki Ticaret Borsalarında en yüksek fiyata satılan Ekmeklik Buğday kategorisindedir. Böylece hem Türk çiftçisi hem de Türkiye ekonomisi kazanmaktadır
Her yıl ortalama 30-33 bin da. alanda tohumluk üretimi yapan firmamız yaklaşık 15-20 bin ton/yıl sertifikalı tohumluk üretmektedir. Tohumluğun işlenmesi ve paketlenmesi, 11.000 m2’si kapalı olmak üzere 20.000 m2 alan üzerine kurulu modern tohum işleme tesisimizde yapılmaktadır. Mevcut tohum hazırlama tesislerinin modernizasyonları da sağlanarak sertifikalı tohum üretim kalitesinde uluslararası standartlara ulaşılmıştır.
Bugüne kadar 12 adet Ekmeklik buğday, 3 adet Makarnalık Buğday, 3 adet Arpa, 1 adet Yulaf, 1 adet Tritikale ve 1 adet Adi fiğ çeşidi tescil ederek çiftçilerimizin hizmetine sunduk.
Ayrıca çeşitlerimizi üretim sözleşmesi ile ülkemizde tohumculuk faaliyetinde bulunan 28 tohumculuk firmasına royalty karşılığında yetki vererek bu firmalarımızın da yerli üretim yapmalarına ve ekonomimize katkı sağlamalarına sebep olmaktayız denildi.

Saygılarımızla.

Trakya Tarım ve Vet. Tic. Ltd. Şti.

BENZER HABERLER
- Advertisment -
Google search engine

POPÜLER YAZILAR

YORUMLAR