TİCARET SANAYİ ODASI’NDA PERSONEL SKANDALI! « Tekirdağ Günaydın Gazetesi

31 Temmuz 2022 - 14:14

TİCARET SANAYİ ODASI’NDA PERSONEL SKANDALI!

TİCARET SANAYİ ODASI’NDA PERSONEL SKANDALI!
Son Güncelleme :

03 Ekim 2021 - 12:43

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nda çalışan bir personelin Photoshop programı ile sahte belge üretip iş insanlarından belge karşılığı para alarak odayı zarara uğratması ile ilgili Tekirdağ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Günay bir açıklama yaptı.

Tekirdağ TSO’da memur olarak çalışan S.H.’nin resmi ve özel kurumlara verilmek üzere odaya gelen iş insanlarına odanın sisteminden değil de kendi bilgisayarımda resmi belgenin aynısını fotoshopla yaparak verdiği ortaya çıktı. Sisteme kayıt yapmadan resmi evrağın sahtesini veren S.H.’nin evrak karşılığı aldığı ücreti de odanın kasası yerine kendisi aldığı iddia edildi.

TOBB MÜFETTİŞ GÖNDERDİ

Günay, “Odamız bünyesinde 10 yılı aşkın bir süredir çalışmakta olan personelimizin, görevde bulunduğu süre zarfı içerisinde; görev ve sorumluluklarının gözetim ve takibi neticesinde; kurumumuzun kültür ve işleyişinde yer almaması gereken bir takım olumsuz olayların yaşandığını tespit ettik. Bu kapsamda üst kuruluşumuz olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne söz konusu durum ile ilgili yazımızı yazarak, müfettiş talebinde bulunduk. TOBB tarafından gönderilen müfettişin odamızda yapmış olduğu araştırma ve tetkikler sonucunda bir rapor hazırlanarak tarafımıza gönderilmiştir. Diğer yandan; personelimizin kendi beyanında da belirttiği üzere; resmi belgede sahtecilik yaptığını, zimmetine para geçirdiğini, resmi belgeyi bozduğunu, görevini kötüye kullanarak odamız üyelerinden haksız kazanç sağladığını, odamızı zarara uğrattığını açıkça ikrar etmiştir. Duruma ilişkin somut delillerin varlığı neticesinde söz konusu şahsın kurumumuzla ilişiği 27.09.2021 tarihi itibariyle sonlandırılmıştır” dedi.

SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Günay, “Ayrıca odamız nezdinde tamamlanmış olan soruşturma dosyası ile birlikte bilgi, belgeler ve TOBB müfettişi tarafından hazırlanan inceleme raporu 30.09.2021 tarihinde odamız hukuk danışmanına teslim edilmiş olup, TCK 204 resmi belgede sahtecilik, 205 Resmi Belgeyi bozmak yok etmek veya gizlemek, 247 Zimmet veya 257 Görevi kötüye kullanma fiilleri ile personelin eylemine uyan Türk Ceza Kanunun diğer ilgili maddeleri gereğince cezalandırılması talebiyle Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur. Kurum olarak yaşanılan hadiseden dolayı son derece üzgün olduğumuzu ifade etmek isteriz. Söz konusu olay ile ilgili süreç bundan sonra adli makamlarda devam edeceği için yüce Türk adaletine güvenimizin sonsuz olduğunu bir kez daha belirtmek isteriz” dedi.