Pazartesi, Haziran 17, 2024
spot_img
Ana SayfaGÜNDEM"TEKİRDAĞLI ESNAF KORONADAN DEĞİL AÇLIKTAN ÖLECEK"

“TEKİRDAĞLI ESNAF KORONADAN DEĞİL AÇLIKTAN ÖLECEK”

Tekirdağ Kahveciler, Kıraathaneciler ve Büfeciler esnaf Odası Başkanı Fahrettin BAYAR esnaf olarak yerel ve merkez yönetiminden zorda olan esnaflar için yardım beklediklerini söyledi.

Başkan Bayar konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi;

“Dünya’yı kasıp kavuran ve Ülkemizi de ne yazık ki etkisi altına almış olan Covid-19 salgını sonucu Mart ayında ilk olarak okulların kapanması ile Kantin işletmecisi esnafımızın ve ardından İçişleri Bakanlığı’nın Ek Genelgesi ile Kıraathane, Kafe, İnternet kafe, Playstation Salonu, Çay ocağı gibi işletmelerimizin faaliyetleri bilindiği üzere geçici süreliğine durdurulmuştur. Ayrıca bu tedbir ve salgın hastalık durumunun ne zamana kadar devam edeceği de maalesef belirsizdir.
Yaşadığımız bu zorlu süreçte Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda mağduriyetlerimizi giderici tedbirlerin alınmaya başlanmış olması bizleri bir nebze olsun umutlandırmış olsa da bu tedbirler esnaf camiası tarafından yeterli görülmemektedir.
Bu süreçte esnafımızın en büyük beklentisi hiç kuşkusuz Kira yardımı, Elektrik, Su, Doğalgaz, Vergi, Stopaj, Sgk/Bağkur ve diğer vergi giderlerinin devlet tarafından ötelenmesinden ziyade karşılanması veya silinmesidir. Ayrıca ‘hayatını İdame Ettirebilecek, Geçimini Sağlayabilecek Miktarda Faizsiz Kredinin Kendilerine Tanımlanması’dır.
Ne yazık ki tüm bunlar açıklanan pakette yer almamıştır ve esnafımız büyük bir hayal kırıklığına uğramıştır. Gerekli tedbirlerin alınmaması halinde esnafımız Covid-19’dan değil ancak açlıktan ve sıkıntıdan ölmeye mahkum edilecektir.
Esnaf odaları olarak bizlerde üyelerimizin talep ve beklentilerini bir üst kuruluşumuz olan Birlik Yönetimi’ne, Federasyon Yönetimi’ne ve TESK’e bildirmiş bulunmaktayız. Ayrıca oda olarak yerel yönetimler ile ortak çalışma yapmaya hazırız.
Bu zorlu süreçte esnaf olarak bizler her zaman gerek yerel yönetimlerin gerekse merkezi yönetimin yanında olmaya devam edeceğiz. Ancak bizlerin hayatımızı idame ettirebilmemiz için yerel yönetimlerden ve merkezi yönetimden realiteye dayalı bir takım haklı beklentilerimizin karşılanmasını istemekteyiz.

Yerel yönetimlerden beklentilerimiz;
-Başta su olmak üzere emlak,çevre temizliği,tabela ve reklam vergileri olmak üzere esnafın üzerinde yük olan gider kalemlerinin ötelenmesinden ziyade silinmesidir.
Yerel yönetimlerden beklentilerimiz;-Başta su olmak üzere emlak,çevre temizliği,tabela ve reklam vergileri olmak üzere esnafın üzerinde yük olan gider kalemlerinin ötelenmesinden ziyade silinmesidir.TESKİ den isteğimiz (İki ay işyeri ve evlerimizden su parası alınmaması talebimizdir.Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Kadir ALBAYRAK Başkanımızdan talep ediyoruz.
Merkezi yönetimden beklentilerimiz;
-Faizsiz (en az 6 ay ödemesiz) kredi.
-Sgk/Bağkur ödemelerinin devlet tarafından karşılanması.
-Kira yardımı yapılması.
-Hayat idamesi için en az Bir asgari ücret tutarında nakdi yardımın yapılması.
-Elektirik, su, doğalgaz gibi insani ihtiyaçların devlet tarafından karşılanmasıdır.
(Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a İstikrar Kalkanı Paketi, Pandemi Sosyal Destek Programı Birinci, İkinci ve Üçüncü FAZ sosyal yardımlarından dolayı teşekkür eder ayrıca İş kur işsizlik ödeneğinden ve İş kur kısa çalışma ödeneğinden faydalanan esnaflarımız adına şükranlarımı sunarım.)
Devletinin sadece iyi gününde değil kötü gününde de yanında olan,toplumun omurgası Esnaf’ın Covid-19 ‘dan değil ama açlıktan ölmemesi için tüm ilgili kurum ve kuruluşları gerçekçi ve samimi çözümler üretmesi için göreve davet ediyor ve gereğini tüm esnaf camiası adına yetkililerden arz ediyorum.

Bu sürecin daha fazla uzamaması için #EVDEKALTÜRKİYE”

BENZER HABERLER
- Advertisment -
Google search engine

POPÜLER YAZILAR

YORUMLAR