Perşembe, Mayıs 30, 2024
spot_img
Ana SayfaGÜNDEMTEKİRDAĞLI ESNAF BEKLEDİĞİNİ BULAMADI!

TEKİRDAĞLI ESNAF BEKLEDİĞİNİ BULAMADI!

Tekirdağ yüksek riskli bölge olması nedeniyle kısmen normalleşme sürecine resmen başladı. Kahveci, lokantacı ve kafe işletmecileri Tekirdağ Şafak Gazetesi’ne özel açıklamada bulundu.

KAHVECİLER “KARARDAN MUTLU DEĞİLİZ”

Kahveci esnafı normalleşme süreci ile ilgili yaptığı açıklamada, “Sabah 7, akşam 7 dükkanlarımızı açtık ama biz devlet memuru değiliz ki. Bizim kahvelerimizin sabah 5’te açılıp gece 12 de kapanması lazım. Şuanda personel çalıştıramaz kahveci esnafı. Bizim zaten gündüz kahve müşterimiz 65 yaş üstü. Onlara da sokağa çıkma süreleri kısıtlı. Sabahları cami cemaati yok. Sıkıntı burada. Camiye sabah giden vatandaşlar camiden çıktıktan sonra kahve kapalı. Akşam gençler bizim müşterimiz. Akşamda 7 de kapanıyor kahveler. Kahvehanelerde oyun oynatmak yasak. Bu yüzden karar bizi mutlu etmedi” dedi.

KAFE İŞLETMECİLERİ “TEKRAR KAPANIRSAK DAHA KÖTÜ OLACAK”

Tekirdağ Süleymanpaşa’da kafe işletmeciliği yapan Ahmet Terzioğlu ise, “Büyük ihtimal yine kapanacağız. Bize kalsa biz hiç açılması taraftarı değildik. Aşılama da yüzde 70 leri geçip açılsaydık daha iyi olacaktı. Çünkü tekrar kapanma riskimiz var. Şimdi açıldı diye herkes seviniyor. Kira, personel ödemelerin hepsi şimdi tekrar başladı. Kapanırsak ne olacak bir daha? Aç kapat daha kötü duruma düşüyoruz. Tekirdağ’da aşılama süreci tamamlanana kadar keşke açmasalardı. İnşallah çok riskli bölge kırmızı gruba girmeyiz. Tekrar kapanma riskinden dolayı çokta mutlu değiliz. Çünkü yarınımız garanti değil. Bu karar bizim iyiliğimize olan bir şey değil” diye konuştu.

LOKANTACILAR “YETMEZ AMA TEŞEKKÜR EDERİZ”

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Denetim Kurulu Başkanı Lütfi Çebi ise, “Bu konuda yoğun bir çalışma yaptık. Lokantacı esnafının ne kadar haklı olduğunu herkes anladı. Karar konusunda yetmez ama teşekkür ediyoruz. 1 yıldır bu esnaf kapalı. Hiç dükkanını açmayan esnaflarımız var. Tamamen olmasa da yüzde 50 kapasiteyle çalışmak bizleri mutlu etmekte. Ama bizim gerçek taleplerimizin yerine gelmesini istiyoruz. Esnafın mart ayında yapılan yapılandırmanın ödemelerini ertlemesini istiyoruz. İşçilerin asgari ücretten alınan vergilerin alınmamasını istiyoruz. Kredi Kefaletten çektiğimiz kredilerin bunların ötelenmesini faizli yaptılar. Bunun da iptal edilmesini istiyoruz.  Bunun gibi bir çok talebimiz oldu. Bunların bir an önce yapılarak zor durumda olan esnafa nefes vermelerini istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

ERTAN GENCE

BENZER HABERLER
- Advertisment -
Google search engine

POPÜLER YAZILAR

YORUMLAR