Pazartesi, Haziran 17, 2024
spot_img
Ana SayfaGÜNDEMTEKİRDAĞ’DA KANTİNLER GÜVENLİ

TEKİRDAĞ’DA KANTİNLER GÜVENLİ

Ankara ve Diyarbakır’da iki çocuğun şırınga şeklindeki çikolatanın kapağı nedeniyle hayatını kaybetmesi sonrası okul kantinlerinde satılan ürünler ve denetimleri gündeme geldi. Velileri rahatlatan açıklama yapan Tekirdağ Kantinciler Derneği Başkanı Sinan Gümüş, “Velilerimizin rahat olsun. Tekirdağ’da kantinlerimiz güvenli. Asıl denetimsiz olanlar okula dışarıdan sokulan yiyecekler. Okul kapıları sonuna kadar açık olduğu, tel örgülerden alış veriş yapıldığı sürece olumsuzlukların önüne geçilemez” dedi.

BİZİM ESAS DENETİMCİLERİMİZ VELİLER

Tekirdağ Kantinciler Derneği Başkanı Sinan Gümüş, ” elilerimizin rahat olsun. Tekirdağ’da kantinlerimiz güvenli. Asıl denetimsiz olanlar okula dışarıdan sokulan yiyecekler. Okul kapıları sonuna kadar açık olduğu, tel örgülerden alış veriş yapıldığı sürece olumsuzlukların önüne geçilemez. Okullarımız derneğimiz ve kurumlar tarafından sürekli denetleniyor. En iyi denetimcilerimiz velilerimiz.  Onların şikayet ve önerilerine anında cevap veriyoruz” dedi.

KAPIYA KADAR SERVİS VAR

Gümüş, “Okul çevreleriyle ilgili bir seferberlik ilan edilmesi gerekir. Aynı ürünü öğrenciler dışarıda rahatlıkla çantasına koyup gelebiliyorlar. İçeride yasak olan ürünleri öğrenci dışarıdan tel örgüden kapıdan alabiliyor. Okul kapısına kadar servis yapılıyor. Esas denetim buralara yapılsın. Burada da bazı okullarda bu olay yaşanıyor. Çoğunluğu kapıdan servisin önüne geçti. İl milli eğitim müdürümüz ve ilçe milli eğitim müdürümüz çok hassas.”

 “OKUL KAPILARI AÇIK OLDUĞU SÜRECE BU VAKALAR YAŞANIR, FATURASI DA KANTİNCİYE ÇIKAR”

“Bu ürünleri satmak mümkün değil. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı’nın göndermiş olduğu genelge doğrultusunda bu ürünleri satmıyoruz.” diyen Gümüş, ” Genellikle anında üretim, tüketim mantığıyla kendimiz üretip, kendimiz satıyoruz. Kantin denetimleri genellikle okulun belirlediği bir komisyon var 15 günde bir bu komisyon yapıyor. Ayda bir kez de Tarım Bakanlığı denetime gelir. Ayrıca Tarım Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bir kişi ayda bir defa kantinleri denetliyorlar. Şimdiye kadar yapılan denetimlerde herhangi bir olumsuz vaka görülmemiştir. Şimdiye kadar bir olumsuz vaka yaşanmadı daha doğrusu. Ben diyorum ki ‘okul kapılarını kapatın’. Okul kapıları açık olduğu sürece bu vakalar yaşanır, faturası da kantinciye çıkar” şeklinde konuştu.

 

 

 

BENZER HABERLER
- Advertisment -
Google search engine

POPÜLER YAZILAR

YORUMLAR