Pazartesi, Haziran 17, 2024
spot_img
Ana SayfaSİYASETTEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR'E GÜÇLÜ ADAY ADAYI

TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR’E GÜÇLÜ ADAY ADAYI

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan A. Adayı Hamdi Pekel Tekirdağ Günaydın Gazetesi’ne özel röportaj verdi.

  • Bize kendinizi tanıtır mısınız?

1954 yılında Lüleburgaz’a bağlı Büyükkarıştıran köyünde doğdum. Babamın ailesi Tekirdağ – Ertuğrul mahallesinden, annemin ailesi Lüleburgaz Büyükkarıştıran köyündendir. İlkokulu Büyükkarıştıran köyünde, Ortaokul ve Lise eğitimimi Edirne Lisesi’nde yatılı olarak okudum. 1981 yılında; Türkiye’de, siyaset bilimi – kamu yönetimi, maliye, iktisat, işletme, çalışma ekonomisi – uluslararası ilişkiler alanlarında yükseköğrenim sağlayan en köklü kurum olan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden, diğer bir deyişle Mülkiye’den mezun oldum. 1977-1978 yılları Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğrenci Derneği Başkanlığına seçildim. Tabi o zamanlar siyaset yapmak ve konuşmak bugünkü kadar kolay değildi, hoş bugün de zorluklar var ama o zamanlar zorbalık vardı. Kardeşin kardeşe farklı düşünceleri yüzünden düşman olduğu, faili meçhul cinayetlerin yaşandığı bir zamanda öne çıkmak yürek isterdi.

Üniversite öğrenimimden sonra Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünde Raportör olarak görev yaptım. 2004 yerel seçimlerinden sonra, Çorlu Belediyesi, Ulaş Belediyesi ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nde, Başkan Yardımcılığı ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulundum.

  • Belediyecilik üzerine fikirleriniz nelerdir?

Belediyeler; bulunduğu coğrafi konum, orada yaşayan halkın sosyal ve kültürel dokusu, ekonomik durum ve daha birçok unsurun farklılığı nedeniyle kendine özgü çözümler ve hizmet modelleri üretmelidir. Bu nedenledir ki dünyanın her yerinde belediye hizmetleri benzerlik ve farklılıklar içerir. Bu farklılıklar olmasa idi, bir kanun ve bir yönetmelik hepimize yeterdi.

  • Belediye Başkanında bulunması gereken vasıflar nelerdir?

Belediye hizmetlerini yönetecek olan kişinin lider özelliklerinin olması gerekir. Lider, her şeyden önce yenilikçidir ve değişimden çekinmez, toplulukları ardından sürükleyebilecek bilgi birikimi, ahlak, tevazu ve erdem sahibidir. Bir lider, ortak çalışmalarla bulunan çözümün uygulanması için toplumu ikna edebilir ve bu sorunun çözümüne her kes gönülden katkı verebilir. Dayatma ve zor kullanma veya yok sayılarak hiç kimseyi bir şey yapmaya ikna edemezsiniz. Gönülsüz olan hiçbir şey güzel olmaz.

Şöyle ki; çok zeki, yöneticilikte çok tecrübeli, mevzuat bilginiz harika olabilir, bulunan çözümü veya ortaya çıkarmak istediğiniz bir belediye hizmet modelini uygulamaya kalktığınızda, liderde bulunan vasıflara haiz değilseniz eğer, birlikte çalıştığınız insanların desteğini alamazsınız, size destek olabilecek sivil toplum kuruluşları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının desteğini alamazsınız, aranızdaki ilişki ancak kanunların belirlemiş olduğu sınırlar çerçevesinde, karşılıklı görevleri gönülsüz olarak zorunlu bir şekilde yerine getirmekten ibaret hale gelir, bu nedenle rutinin dışına çıkıp başarılı olma şansınız neredeyse yoktur.

  • Siz, hangi sebeplerle Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı olmalısınız?

Yaklaşık 14 yıl Tekirdağ’ımızda belediye hizmetlerinde çalıştım, bu süre zarfında bazı Avrupa kentlerinde sunulan belediye hizmetleri de dahil, belediye hizmetleri üzerine bir çok örnek görme, bu konuları inceleme ve değerlendirme şansım oldu, her şeyi ben bilirim demem asla, ufkumuzun daha da genişlediği zamanlar olur. Esasında benim ailem eskiden beridir yerel, ulusal ve küresel siyasetin içerisindedir, araştıranlar bilir, amcam Eczacı Ekrem PEKEL tek parti döneminde, CHP il Başkanlığı, Millet Vekilliği ve 9 yıl süre ile Tekirdağ Belediye Başkanlığı görevlerinde bulunmuş, bir diğer amcam Muhterem PEKEL de, toplumun gelişmesine önderlik eden Halkevleri Başkanlığı ayrıca 10 yıl süre ile Tekirdağ Belediye Başkanlığı görevini yürütmüştür. Bizim ailemizde siyaset konuları sıklıkla konuşulur ve neler yapılabileceği tartışılır. Hali hazırda, Tekirdağ halkının ihtiyaç ve isteklerine cevap verecek, şimdi içeriğini açıklamayacağım, alt yapı/üst yapı, sosyal donatı, sosyal destek merkezleri (huzurevi vb), sosyal destek mekanizmaları, insan onuruna yakışır bir sosyal destek programı vb. proje çalışmalarımız vardır.

Bütün bunların ışığında birlikte yaşadığımız toplumun  sosyal, ekonomik, çevresel, kültürel ve daha bir çok konuda yaşadığı sorunlara, ta ki yeni faktörler ortaya çıkıp da sorunun içeriği değişene kadar geçecek olan zamana kadar geçerli olabilecek, bilimsel metotlara dayalı çözümleri bulma ve uygulama kudretinin bende ve Tekirdağ halkında bulunduğunu biliyorum. Bütün makamlar gelip geçicidir, bu makamlardan geçtikten sonra geriye, yaptığınız işler ve adınız kalır. Ben de bu güne kadar tertemiz muhafaza ettiğim ismimi bu hizmetlerle taçlandırmak, benden sonra gelecek olan kuşaklara yine kirlenmemiş bir şekilde bırakmak istiyorum. Bu anlayışla düşünülmüş, felsefi derinliği olan, hiçbir yerden alıntı olmayan “Hizmetlerimiz ve adımız kalacak geriye, bugünkü gibi, tertemiz…”, “Sorun söküp, yerine tohum ekeceğiz…” sloganlarımızla, mevcut düşüncelerimizi ifade etmeye çalıştım.

  • Son olarak bize ne söylemek istersiniz?

Tekirdağ’ımızın hak ettiği belediye hizmetlerini üretmek ve yönetmek için;  halkımızın da desteğiyle Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini üstlenmeye hazırım.

BENZER HABERLER
- Advertisment -
Google search engine

POPÜLER YAZILAR

YORUMLAR