Pazartesi, Haziran 17, 2024
spot_img
Ana SayfaGÜNDEMTARİHİ OKUL ORTALIĞI KIZIŞTIRDI

TARİHİ OKUL ORTALIĞI KIZIŞTIRDI

AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan Tekirdağ’ın Saray ilçesinde bulunan Tarihi Okul’un restorasyonu için 1 yıl önce söz veren ve hiçbir çalışma başlatmayan Kadir Albayrak’a “Bu okulu yapacak mısın yapmayacak mısın?” diye sordu. Kadir Albayrak ise sert cevap verdi.

“1 YIL ÖNCE YAPACAĞIZ DİYE SÖZ VERDİLER”

AK Parti Tekirdağ İl Başkanı yaptığı açıklamada, “Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve CHP Tekirdağ Milletvekillerinin vaatlerinin takipçisi olacağız. Onlar bu millete ne vaat ettiyse yerine getirip getirmediğini izleyeceğiz demiştik. Bu yüzden Büyükyoncalı’da Tarihi okulumuzun önündeyiz. Tam 1 yıl önce CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun bu okulun Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından tadilat edileceğini duyurmuştu. Tabi bu tadilat için Büyükşehir Belediyesi’nin bu kadar parası yok. Kültür vakıflarını koruma bütçesi YİKOP’un bütçesinden büyük oranda faydalanılacak ve üzerine ilave ederek bu okulun tadilatını gerçekleştireceklerdi. Bu okulun önüne toplanmışlardı.2019 yılında tasarlanan ve yapılması planlanan bu proje 2020 yılında hayata geçirilecekti. Vaat vermek böyle olmuyor. Arkasında koşacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde hangi projeyi ne zaman açacaksa açıyor. Bir tane okul tadilat vaat verdiler. Bunun yüzde 70’ini de devlet karşılayacak, yüzde 30 Büyükşehir ben karşılayacağım dedi. Sonra çıktılar dediler ki; bu projenin yüzde 30’unu karşılayamayacaklarını belirterek bu projeden geri çekildiklerini ifade ettiler. Ben Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a ısrarla soruyorum. Bu projeyi yapacak mısın yapmayacak mısın? Eğer yapmayacaksan bilgimiz olsun. Biz bunu yaparız.  Ziya Paşa’nın sözü bu iş bilmez, sözünde durmaz belediyeler için ne kadar da yerinde: Ayinesi İştir Kişinin, Lafa Bakılmaz!” dedi.

 “AYİNESİ İŞTİR KİŞİNİN LAFA BAKILMAZ!”

Büyükşehir’in projenin yüzde 30’unu karşılayamayacaklarını ifade ederek geri çekildiğini ifade eden Mestan Özcan, “2019 yılında tasarlanan ve yapılması planlanan bu proje 2020 yılında hayata geçirilecekti. Vaat vermek böyle olmuyor. Arkasında koşacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde hangi projeyi ne zaman açacaksa açıyor. Bir tane okul tadilat vaat verdiler. Bunun yüzde 70’ini de devlet karşılayacak, yüzde 30 Büyükşehir ben karşılayacağım dedi. Sonra çıktılar dediler ki; bu projenin yüzde 30’unu karşılayamayacaklarını belirterek bu projeden geri çekildiklerini ifade ettiler. Ben Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a ısrarla soruyorum. Bu projeyi yapacak mısın yapmayacak mısın? Eğer yapmayacaksan bilgimiz olsun. Biz bunu yaparız.  Ziya Paşa’nın sözü bu iş bilmez, sözünde durmaz belediyeler için ne kadar da yerinde: Ayinesi İştir Kişinin, Lafa Bakılmaz!” dedi.

ALBAYRAK’TAN JET CEVAP

Mestan Özcan’ın iddialarına ise Kadir Albayrak, “31 Mart 2019 Yerel Seçiminde aldığı ağır yenilgisinin hezeyanıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ni ve kurum yönetimi hakkında gerçek dışı iddialar ortaya atarak karalama kampanyası yürütmeyi alışkanlık haline getiren AKP Tekirdağ İl Başkanı Sayın Mestan Özcan, yalan rüzgârı estirmeye devam etmektedir. İlimiz Saray ilçesi Büyükyoncalı Mahallesi’nde bulunan ve mülkiyeti Maliye Hazinesine ait, tahsisi İl Milli Eğitim Müdürlüğünde olan tarihi okul binasının restorasyonuna yönelik rölöve restitüsyon ve restorasyon projeleri Saray Kaymakamlığı’nın talebi doğrultusunda yine katkı payından alınan % 95 oranındaki ödenek ile tarafımızca hazırlatılmıştır. Okulun restorasyon yaklaşık maliyeti 6.081.571,48 TL’dir. Valilik Makamınca % 70 ödenek verilmiş olup, bunun yaklaşık maliyete oranı ise 4.257.100,36 TL’dir. Yani bu iş için bütçemizde olmayan 1.824.471,44 TL’ye ihtiyaç duyulmaktadır. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün okulun restorasyonunun tarafımızca yapılmasını talep etmesi üzerine rölöve restitüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlatılmasında olduğu gibi yine katkı payından ödenek talep edilmiş, % 95 oranında ödenek sağlanmasına imkan olduğu halde Valilik makamınca % 70 oranında ödenek sağlanmıştır.  Bu okulun mülkiyeti ve sorumluluğu tarafımızda olmadığından bütçemizde herhangi bir ödenek bulunmamaktadır. Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına bu durum bildirilerek proje hazırlanmasında tarafımıza verilen ödenek miktarı sağlandığı takdirde okulun restorasyonunun tarafımızca yapılacağı taahhüt edilmiştir.

  “YALAN RÜZGARI ESTİRMEYE DEVAM ETMEKTEDİR”

Kadir Albayrak ise Mestan Özcan’a sert bir cevap verdi; Albayrak, “31 Mart 2019 Yerel Seçiminde aldığı ağır yenilgisinin hezeyanıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ni ve kurum yönetimi hakkında gerçek dışı iddialar ortaya atarak karalama kampanyası yürütmeyi alışkanlık haline getiren AKP Tekirdağ İl Başkanı Sayın Mestan Özcan, yalan rüzgârı estirmeye devam etmektedir.

Saray ilçesi Büyükyoncalı Mahallesi’nde bulunan tarihi okul binasının önünde sosyal medya hesabından canlı yayın yapan Sayın Mestan Özcan, restorasyon çalışmalarının henüz başlatılamamış olmasından dolayı Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve kurum yönetimini hedef almıştır. Eleştiriyi aşan bir üslup kullanan Sayın Mestan Özcan’ın, “…vaatler işkembeden kübra atarak olmuyor” şeklindeki sözleri, bir siyasi partinin il başkanına hiç yakışmamaktadır.

KÜLTÜR VARLIKLARINI KORUYAN, YAŞATAN VE KENTİMİZE KAZANDIRAN BİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİYİZ

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yönetimi olarak 2014 yılından bu yana kültür varlıklarının korunması, yaşatılması ve kentimize kazandırılması konusunda göstermiş olduğumuz hassasiyet bilinmektedir.

Miras Atölyesi I-II Projelerimiz kapsamında Süleymanpaşa, Şarköy ve Çorlu ilçelerinde bulunan yok olmaya yüz tutmuş kültür varlıkları kentimize kazandırılmıştır. Söz konusu projelerimiz, Etkin Belediye Proje yarışmasında 1’incilik ödülüne layık görülmüştür.

Tüm bu gerçekler ortadayken mülkiyeti Tekirdağ Büyükşehir Belediyemize ait olmayan tarihi binada restorasyon çalışmalarının henüz başlatılamamış olmasından dolayı argo ifadeler kullanılarak kurumumuzun ve kurum yönetimimizin hedef alınması haksızlıktır.

BÜYÜKYONCALI TARİHİ OKUL BİNASI RESTORASYONUNA DAİR GERÇEKLER

Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Ait Katkı Payına Dair Yönetmelik, tahakkuk eden emlak vergilerinin % 10’u nispetindeki oranın belediyelerin ve il özel idarelerinin görev alanlarında kalan taşınmaz kültür varlıklarının korunması ve değerlendirilmesi amacıyla kullanılması amacıyla çıkarılmıştır.

Kısaca katkı payı olarak nitelendirdiğimiz bu pay; büyükşehir olan illerde Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları, diğer illerde ise İl Özel İdarelerinde toplanmakta ve Valilik makamının onayı ile kullandırılmaktadır.

Bu payın,

% 50’si Belediyeler

% 30’u Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları – İl Özel İdareleri

% 20’si Kültür ve Turizm Bakanlığı

tarafından kullanılmaktadır.

İlimiz Saray ilçesi Büyükyoncalı Mahallesi’nde bulunan ve mülkiyeti Maliye Hazinesine ait, tahsisi İl Milli Eğitim Müdürlüğünde olan tarihi okul binasının restorasyonuna yönelik rölöve restitüsyon ve restorasyon projeleri Saray Kaymakamlığı’nın talebi doğrultusunda yine katkı payından alınan % 95 oranındaki ödenek ile tarafımızca hazırlatılmıştır.

Okulun restorasyon yaklaşık maliyeti 6.081.571,48 TL’dir. Valilik Makamınca % 70 ödenek verilmiş olup, bunun yaklaşık maliyete oranı ise 4.257.100,36 TL’dir. Yani bu iş için bütçemizde olmayan 1.824.471,44 TL’ye ihtiyaç duyulmaktadır.

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün okulun restorasyonunun tarafımızca yapılmasını talep etmesi üzerine rölöve restitüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlatılmasında olduğu gibi yine katkı payından ödenek talep edilmiş, % 95 oranında ödenek sağlanmasına imkan olduğu halde Valilik makamınca % 70 oranında ödenek sağlanmıştır.

Bu okulun mülkiyeti ve sorumluluğu tarafımızda olmadığından bütçemizde herhangi bir ödenek bulunmamaktadır. Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına bu durum bildirilerek proje hazırlanmasında tarafımıza verilen ödenek miktarı sağlandığı takdirde okulun restorasyonunun tarafımızca yapılacağı taahhüt edilmiştir.

Tekirdağ’ın bir medeniyetler kenti olduğunun bilinciyle hareket eden Büyükşehir Belediyemiz, kültür varlıklarımızı kentimize kazandırmaya, geçmiş ile gelecek arasında köprü olmaya devam edecektir” dedi.

ERTAN GENCE

 

 

BENZER HABERLER
- Advertisment -
Google search engine

POPÜLER YAZILAR

YORUMLAR