Pazartesi, Haziran 17, 2024
spot_img
Ana SayfaGÜNDEMSüleymanpaşa’nın organik atıkları, sıvı gübreye dönüştürülecek

Süleymanpaşa’nın organik atıkları, sıvı gübreye dönüştürülecek

Süleymanpaşa Belediyesi, ‘sıfır atık’ projesi kapsamında yürüttüğü çalışmalar dolayısıyla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan hibe olarak kompost makinası aldı. Bundan böyle, pazar yerleri başta olmak üzere, şehrin farklı noktalarından toplacak organik atıklar, sıvı gübreye dönüştürülecek. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Süleymanpaşa Belediyesi’ne hibe edilen kompost makinasını teslim aldıklarını ifade eden Belediye Başkan Vekili Şenol Karaküçük, Fen İşleri Müdürlüğü deposuna konulacak makinada organik sıvı gübre üretileceğini söyledi.
1400 litre kapasiteli makinada, semt pazarlarından toplanan organik atıklarla, şehrin muhtelif noktalarındaki meyve ve sebze atıklarının dönüştürüleceğini işaret eden Karaküçük, “Belediye Başkanımız Sn. Cüneyt Yüksel’in girişimleriyle belediyemize ve şehrimize hibe olarak kazandırdığımız kompost makinası sayesinde, başta meyve sebze yetiştiricilerimiz olmak üzere, çiftçilerimizin ihtiyaç duyduğu besini organik olarak elde etmiş olacağız. ‘Sıfır Atık’ projesinin en önemli aşamalarından birini gerçekleştireceğimiz ‘Organik Sıvı Gübre’ üretimi ile besinlerin geri dönüşümünü hızlı ve etkin biçimde sağlayacağız. Şimdiden şehrimize ve üreticimize hayırlı olsun” diye konuştu.
Karaküçük, kompost makinasının kurulumunun gerçekleştirilmesinin ardından önümüzdeki günlerde kullanımına başlayacaklarına söyledi.

BENZER HABERLER
- Advertisment -
Google search engine

POPÜLER YAZILAR

YORUMLAR