Perşembe, Mayıs 30, 2024
spot_img
Ana SayfaGÜNDEMGenel“STOKÇULUK YOK İLAÇ ÜRETİLMİYOR”

“STOKÇULUK YOK İLAÇ ÜRETİLMİYOR”

Tekirdağ Günaydın Gazetesi, Tekirdağ’da hastaların ilaç bulamadığı iddialarını Tekirdağ Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Tolga Mumcu Çetinkaya’ya sordu. Tolga Çetinkaya yaşanan ilaç sıkıntısının stokçuluktan dolayı olmadığını, üreticilerin ilaç üretmediğinden dolayı ilaç sıkıntısının yaşandığını belirtti.

“BÜTÜN İLAÇLARDA SIKINTI VAR”

Tekirdağ’daki ilaç durumu ile ilgili Tekirdağ Günaydın Gazetesi’ne önemli açıklama yapan Tekirdağ Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Tolga Mumcu Çetinkaya, “Şuan ki ilaç yokluğunun sebebi ilaç fiyat kararnamesidir. Piyasada bulunmayan ürünlerle ilgili olarak stokla hiçbir ilgisi yoktur. Sadece firmalar şuan ilaç üretmediği için piyasada ilaç bulmakta zorluk yaşanıyor. Bütün ilaçlarda sıkıntı var. Kulak damlasından tutunda kanser ilaçlarına kadar hepsinde sıkıntı var. Bir çok ilaç piyasada yok. Firmalarda idare yöntemine gitti. Daha kısa zamanda tükenecek şekilde piyasaya sürüyorlar. Bizler sağlık profesyonelleriyiz. Biz de gerçek anlamda stok gibi durum söz konusu olamaz. Her yıl yaşanan bir sıkıntı bu” dedi.

“MART AYINA KADAR İLAÇ SIKINTISI YAŞANABİLİR”

Tekirdağ ilaç sıkıntısını kendi içlerinde çözdüğünü belirten Başkan Ecz. Tolga Çetinkaya, “Her yeni yıla girildiği zaman fiyat politikası böyle olduğu sürece artarak giden bir sorun hale geldi. Böylede devam edecek. Çünkü ilaç fiyat kararnamesine göre ocak ayının ilk haftasında değerlendirme yapıyor. Şubat ayının 15’inde açıklanıyor. 45 gün içerisinde yeni fiyatlar ortaya çıkıyor. Bu fiyatlara göre işte ilaçların piyasaya girmesi şubat sonu mart başını buluyor. Bu stokçuluk değil. Çünkü ilaç yok ki satalım. İlaç üreticileri üretmiyor. Çünkü üretici hammaddeyi alırken pahalı alıyor. Zaten bunun denetimi kolay. İlaçların üzerindeki kare kod sistemi ile vatandaş dahil herkes görme şansına sahip. Düzgün açıklama yapılmıyor. Yapılmadığından stokçuluk yapılıyor algısı oluşuyor. Tekirdağ’da ilaç sıkıntısını kendi içimizde gidermeye çalışıyoruz. İlaç bulunmuyorsa hekimlere yönlendiriyoruz. Alternatif ilaçlar veriyoruz. Vatandaşlara elimizden geldiğince hizmet vermeye çalışıyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

HABER: ERTAN GENCE

BENZER HABERLER
- Advertisment -
Google search engine

POPÜLER YAZILAR

YORUMLAR