Çarşamba, Haziran 19, 2024
spot_img
Ana SayfaGÜNDEM“SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELMELİDİR”

“SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELMELİDİR”

Tekirdağ Tabip Odası, Tekirdağ Dişhekimleri Odası, Tekirdağ Eczacı Odası ortak basın açıklaması yaparak, Koronavirüs salgınının artmaması için sokağa çıkma yasağının gelmesi gerektiğini belirttiler.

“KATI ÖNLEMLER ALINMALIDIR”

Tekirdağ Tabip Odası, Tekirdağ Dişhekimleri Odası, Tekirdağ Eczacı Odası ortak basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “Hepinizin bildiği gibi, Covid-19 olarak adlandırılan yeni tip Corona virüsün neden olduğu tüm dünyayı etkileyen bir salgınla karşı karşıyayız. Dünya Sağlık örgütünün 11 Mart’ta tüm dünyada Pandemi olarak ilan ettiği bu salgınla ilgili ülkemizdeki ilk tanı 10 Mart 2020 de saptanmıştır. Resmi rakamlara göre ülkemizde toplam 131 kişi yaşamını yitirmiştir. Ülkemiz virüsle karşılaşan ülke deneyimleri üzerinden ders çıkarmalı ve salgının hızla yayılmasını engelleyecek daha katı önlemler almalıdır.

“ÖNLEMLER SIKILAŞIRSA ÖLÜM ENGELLENİR”

Salgını yaşayan ülkeler arasında salgının başladığı ilk yer olan Çin’in Wuhan Kenti ilk vakadan 3 ay sonra çok sıkı önlemlerle normal yaşantısına dönmüştür. Güney Kore herkese test yapıp, pozitiflerin sağlamlarla temasını engelleyerek enfeksiyonun yayılımını daha başta engellemeye çalışmıştır. Ülkemizde ise her geçen gün artan vaka sayısı ile birlikte yeni yeni önlemler alınmakta, kimi yasaklar getirilmektedir. Bu tip yasaklar bulaşın engellenmesi, virüsün toplumda kontrolsüz dağılımının önüne geçilmesi için önemlidir.  Ancak, ülkemizdeki olgu sayısındaki bu hızlı artış alınan önlemlerin aslında önce ve daha sıkı uygulanması gerektiğini bizlere göstermektedir. Virüs artık aramızdadır, kimde olduğu veya olabileceği öngörülemeyecek denli yayılmıştır. Salgının ilk aylarında ne kadar erken müdahale edilirse virüsün yayılması bir süreliğine engellenir ve hastaların yığılması en aza indirilebilir.  Hastalığın toplumda yatışması, hastane, sağlık çalışanları ve yoğun bakım hizmetlerinin ihtiyaç duyan hastalara yetebilmesi için tam da bu noktada kesin ve katı kurallar hayata geçirilmelidir. Süreçte çalışan kişilerin çalışma ortamlarında, işyerlerine ulaşımlarında, sosyal alanlarında sağlıklı dahi görünseler virüsü yayabilecek ya da sağlıklı iseler virüsü kapabilecek olduklarını biliyoruz. Bu kişiler evde, sokakta ya da işyerlerinde virüs yayılımını arttırmaktadır. Biz sağlık meslek odaları olarak, Hükümete vatandaşların sağlık ve güvenliğini düşünerek, hiçbir sosyal ve ekonomik kayba neden olmayacak şekilde düzenlemelerle, hızla daha sıkı tedbirler alması yönünde çağrıda bulunuyoruz. Artık sosyal mesafe aşaması geçilmiş, sosyal izolasyon, hatta ciddi sokağa çıkma yasaklarının gelmesi gerekmektedir. Önlemlerimiz ne kadar sıkı ise o kadar çok hastalık ve ölümü engelleyebiliriz” denildi.

ERTAN GENCE

BENZER HABERLER
- Advertisment -
Google search engine

POPÜLER YAZILAR

YORUMLAR