Perşembe, Mayıs 30, 2024
spot_img
Ana SayfaGÜNDEMSAYIŞTAY DENETÇİLERİ TEKİRDAĞ'IN İÇME SUYUNDAKİ İHMALİ ORTAYA ÇIKARDI

SAYIŞTAY DENETÇİLERİ TEKİRDAĞ’IN İÇME SUYUNDAKİ İHMALİ ORTAYA ÇIKARDI

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2020 yılı faaliyetlerine ilişkin Sayıştay denetçilerinin yaptığı denetimde tespit edilen bulgular arasında, içme sularının kalite kategorilerine ilişkin zorunlu olan bildirimlerin Tekirdağ’da hiç yapılmadığı tespitine yer verildi.

Sayıştay raporunda, “İçme sularının kaliteli sunumunun sağlanabilmesi amacıyla, suların dâhil olduğu kategoriye göre uygulanacak arıtma sınıflarının belirlenebilmesi için; gerekli olan içme sularının kalite parametrelere uygun olarak ölçümlenen su bilgilerinin zamanında temininin sağlanmasında yetersiz kalındığı anlaşılmaktadır” denildi.

Tekirdağ’da halk yüksek su faturası bedellerinden şikâyetçi. Fatura bedellerinin önemli kısmını tüketilen su miktarı dışındaki kalemler oluşturuyor. Ancak özellikle Tekirdağ’da su ve kanalizasyon idarelerinin, tüketiciden bedelleri tahsil edilen ve yerine getirmekle yükümlü oldukları su kalitesi ölçümleriyle ilgili bilgileri ilgili bakanlığa vermedikleri ortaya çıktı.

Sayıştay’ın Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2020 yılı faaliyetleriyle ilgili yaptığı denetimler sırasında ortaya çıkan bulgulara göre, Tekirdağ dahil bir çok ilde su ve kanalizasyon idaresi genel müdürlüklerinin, zorunlu olan su ölçümleriyle ilgili hiç bildirim yapmadığı ortaya çıktı.

 

BENZER HABERLER
- Advertisment -
Google search engine

POPÜLER YAZILAR

YORUMLAR