Çarşamba, Mayıs 29, 2024
spot_img
Ana SayfaGÜNDEMKİREMİTÇİLER GRUP’TAN DOĞA DOSTU DEV YATIRIM

KİREMİTÇİLER GRUP’TAN DOĞA DOSTU DEV YATIRIM

Trakya’da 1978 yılından itibaren faaliyet gösteren köklü maden firması Kiremitçiler Grup, Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde yeraltı maden makinaları ve mekanizasyonu yatırımı ile yeraltında tam mekanize makinelerle yıllık 1 milyon 200 bin ton kömür çıkartacak. Trakya’nın en büyük yer altı maden işletmesi olan Kiremitçiler, 300 kişiye de artı istihdam sağlayacak.

MADEN KAZALARI SON BULACAK

Tekirdağ ve Edirne’de 1978 yılından beri kömür madeni işleten Tekirdağ’ın köklü firmalarından Kiremitçiler Madencilik, son teknoloji insan eli değmenden tam mekanizemakineler vasıtasıyla kömür çıkartacak. Kömür madenlerindeki can kayıplarıyla gündeme gelen Türkiye’de, insansız kömür çıkaran teknoloji sayesinde maden kazaları en aza inecek. Firma yeni yatırımını Heybet Restoran’ta düzenlenen basın toplantısı ile basın mensuplarına tanıttı.

Basın toplantısına Kiremitçiler Grup Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Kiremitci, Kiremitçiler Grup Yönetim Kurulu Üyeleri Fatih Kiremitci, Emre Kiremitci, Kiremitçiler Grup Genel Müdürü Nusret Yüksel, Kiremitçiler Grup Özşen Maden İşletmeleri Koordinatörü Maden Mühendisi Oktay Yazıcı ve basın mensupları katıldı.

600 KİŞİLİK İSTİHDAM 900’E ÇIKACAK

Gazetecilere basın açıklamasına geldikleri için teşekkür eden Kiremitçiler Grup Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Kiremitci, “3 açık işletmemizde 600 kişiye istihdam sağlıyoruz. Yeni yatırımımızla 300 kişiye daha istihdam sağlayacağız. Türkiye’nin her tarafına yüksek kaliteli kömürlerimizi ulaştırıyoruz. Yerli ve milli ekonomiye doğrudan katkı sağlıyoruz” dedi.

DOĞA TAHRİBATI OLMAYACAK

 Açık işletmeden kömür çıkartan firma uzaktan kumandalı mekanize makinelerle yer altından çıkardığı kömürü Türkiye ekonomisine kazandıracak. Edirne’nin Uzunköprü ilçesi Kırköy tesislerinde çalışmalara biten firma, yeni sistem sayesinde toprak ve hafriyatla uğraşmadan yer altında tüneller vasıtasıyla kömürü çıkartacak. Bu sayede ise milyonlarca mekreküp hafriyat yer değiştirmemiş doğa ise tahrip olmamış olacak.

 15 EKİM’DE ÜRETİME TAM GAZ BAŞLIYOR

 Yerelatı çalışmalarına 2019 yılında başlayan Kiremitçiler, Çin’in ZMJ Firması ile 2020’de makine ekipman yatırımı için anlaşma yapmıştı. Çin’den gelen son teknoloji makineler, kurularak faaliyete başladı. Denemeleri başarılı olan makineler 15 Ekim’de tam kapasite çalışmaya başlayacak. maden makinaları ve mekanizasyonu yatırımı ile yeraltında uzaktan kumandalı makinelerle yıllık 1 milyon 200 bin ton kömür çıkartacak. Trakya’nın en büyük yer altı maden işletmesi olan Kiremitçiler, 300 kişiye de istihdam sağlayacak. 40 yıl boyunca 300 kalifiye personelle kömür çıkartılacak maden ocağı Trakya’nın en büyük üretim tesisi olma özelliğini taşıyacak.

 TAM MAKANİZE SİSTEMLE KÖMÜR ÇIKARTILACAK

 Sistem hakkında bilgi veren Kiremitçiler Grup Özşen Maden İşletmeleri Koordinatörü Maden Mühendisi Oktay Yazıcı, “Kömür madenciliğinde en son teknoloji olan hidrolik tahkimatlar, kömür kesme makinesi ve zincirli konveyör ile bir sistem olarak galerinin içine yerleştiriliyor. Uzaktan kumanda ya da tahkimat sistemi üzerindeki valflerle de idare edilebilen sistem, çalışmaya başladığında kazma kürek kullanmadan, patlatma yapmadan kömür çıkarabiliyor. Yerli ve milli enerji kaynağımızı son sistem makinelerle çıkartarak milli ekonomiye can vereceğiz. Bu sayede maden kazalarını en aza indirmiş olacağız” diye konuştu.

60 BİN AĞAÇ DİKİLDİ

Yazıcı, “Karot sahası 67 dönüm üzerine kurulu olacak. Bu alandan başka başka bir alanı kullanmayacağız. Maden sahamız çevresinde 60 bin adet ağaç dikimi gerçekleştirdik. Bu sayede de Trakya’nın en yeşil madeni ünvanına sahibiz. Yeşillendirme çalışmamız ise tüm hızıyla devam ediyor. Bir yandan yerli ve milli enerjimizi toprak altından çıkartırken diğer yandan da çevre ve doğaya olan görevimizi de yerine getiriyoruz” dedi.

Toplantı sonunda da 5 şubat 2021 tarihinde koronadan vefat eden Kiremitçiler Madencilik Kurucusu Hayırsever İşinsanı Nuhil Kiremitci de anıldı.

BENZER HABERLER
- Advertisment -
Google search engine

POPÜLER YAZILAR

YORUMLAR