Salı, Mayıs 28, 2024
spot_img
Ana SayfaMANŞETHalk otobüsleri "ÜCRETSİZ TAŞIMAMAYA" hazırlanıyor!

Halk otobüsleri “ÜCRETSİZ TAŞIMAMAYA” hazırlanıyor!

Türkiye genelinde 28 bin 100 özel halk otobüsü ile 85 kurum ve kuruluşu temsil eden Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB) üyeleri, Ankara’da durum değerlendirmesi yaptı. Tekirdağ’dan ise TÖHOB’un Tekirdağ’dan tek temsilcisi olan S.s.49 Nolu Tekirdağ Şehiriçi Yolcu Taşıma Kooperatifi Başkanı Yasin Güler katıldı.

65 yaş üstü ücretsiz binişlerin çok büyük bir maliyet getirdiğini belirten otobüsçüler, 15 Ekim’e kadar devletten yeterli desteği alamazlarsa şehit ailesi ve gaziler ile emniyet mensupları dışında ücretsiz taşıma yapmama kararı aldı. Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB) üyeleri, Ankara’da bir araya gelerek değerlendirme toplantısı yaptı. Manisa’yı, Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Salih Karaağaç ile Manisa 155 Nolu Denetimli Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Fevzi Açıkel’in temsil ettiği toplantıda, akaryakıt zamları, artan maliyetler ve ücretsiz taşıma konuları ele alındı. Toplantıda esnafın talebi üzerine, artan maliyetler nedeniyle 15 Ekim 2023 tarihine kadar ücretsiz taşıma konusunda gerekli destek alınamazsa şehit aileleri, gaziler ve emniyet mensupları dışında ücretsiz taşıma yapılmaması yönünde görüş birliğine varıldı.

“TOPLU TAŞIMA ESNAFININ HALİ İÇLER ACISI”

Toplantıda konuşan TÖHOB Genel Başkanı Ercan Soydaş, salgın dönemi, artan maliyetler, son dönemde akaryakıta gelen zamlar ve bu zamların tüm gider kalemlerine yansımasıyla toplu taşımanın özel sektör açısından sürdürülemez hale geldiğini söyleyerek “Kamu kaynağı ile belediyelerin bile sürdürmekte zorlandığı toplu taşımada esnaflarımızın hali içler acısıdır ve acil tedbir alınmalıdır. Bir sektörün yok olmasına göz yumulmamalı, esnaflarımız kaderine terk edilmemelidir” dedi.

“DURUMU İYİ OLANA ÜCRETSİZ SEYAHAT OLMAMALI”

Bakanlıktan gelen gelir desteğinin Ankara ve İstanbul için 4500 diğer büyükşehir illeri için 3700 ve normal iller için 2700 lira olduğunu söyleyen Soydaş “Bu rakam iki günlük taşımayı bile karşılamıyor. Artık elektronik ücret toplama sistemi var, biniş sayılarına bakıldığında rakamlar ve verilerin gerçek olduğu ortaya çıkıyor. Biz bu verilerle girişim yaptık. Kesinlikle kanuni bir düzenleme yapılmalı. Gelir durumu iyi olan vatandaşlara ücretsiz seyahat hakkı verilmemeli” diye konuştu.


BU SEKTÖRE YAZIK EDİLMEMELİ
Türkiye genelinde faaliyet gösteren tüm özel halk otobüsü başkanlarının esnafın çaresizliğine çözüm bulmak için bir araya geldiğine işaret eden Soydaş, “Yolcularımızı sıkıntıya sokmadan, mağduriyete yol açmadan, on binlerce ailenin geçim kaynağı ve mesleği olan bu sektör yok olmadan yetkililerin bir çözüm bulacağı inancıyla buradayız. Çözüm bulunmadığı takdirde bırakın ücretsiz taşıma yapmayı yakıt dahi alamayacak olan esnaflarımız zaten çalışamayacaklardır” ifadelerini kullanarak “Bu sektöre yazık edilmemeli” şeklinde konuştu.

AKARYAKITTA VERGİ MUAFİYETİ TALEBİ

Türkiye genelinde toplu ulaşım sektörüne hizmet eden özel halk otobüsçüleri temsilcileri adına yetkililere çağrı yapan Soydaş, taleplerini şöyle sıraladı: Tüm vergilerini istisnasız ödeyen esnaflarımız için sürdürülmesi imkansız hale gelen toplu taşımada kullanılan akaryakıtta vergi muafiyeti acilen sağlamalıdır. Ücretsiz taşıma; şehit ailelerimiz, gazilerimiz, emniyet mensupları ve basın sektörü dışında özel sektörde zaman kaybetmeden sonlandırılmalı ya da kamu araçlarında geçerli olmalıdır. Kamu aracı olmayan illerde ise biniş başına ödeme yapılmalıdır. Hiç kimse kendi öz sermayesi ile yatırım yaptığı bir işte ücretsiz hizmet yapmak istemez.

“ÜCRETSİZ SEYAHAT HAKKI ADİL DEĞİL”

Çok suistimal edilen ve ihtiyacı olmayana da verilen ücretsiz seyahat hakkı adil değildir. Bakanlığın ücretsiz taşıma için aylık ödediği gelir desteği de iki günlük taşımayı bile karşılamamaktadır. Dolayısıyla biniş başına ödeme yapılmalıdır. Çok suistimal edilen ücretsiz binişlere biniş veya saat kotası konulmalıdır.” Bu taleplerin ‘Siz ücretsiz hizmet yapar mısınız?’ sorusunun da bir cevabı niteliği taşıdığını söyleyen Soydaş, çözüm üretilmediği takdirde esnafların 15 Ekim tarihi itibarıyla istemeyerek de olsa Türkiye genelinde ücretsiz taşıma yapamayacaklarını duyurdu. Toplantının sonunda Soydaş, katılımcıların ve basının sorularını yanıtladı.

BENZER HABERLER
- Advertisment -
Google search engine

POPÜLER YAZILAR

YORUMLAR