Çarşamba, Haziran 19, 2024
spot_img
Ana SayfaGÜNDEMGRİP AŞISINDA ENDİŞELİ BEKLEYİŞ

GRİP AŞISINDA ENDİŞELİ BEKLEYİŞ

Kış ayları yaklaşırken Tekirdağ’da vatandaşlar Koronavirüs salgınından korunmak ve vücut direncini arttırmak için grip aşısının ne zaman geleceğini merak ediyor.

Özellikle riskli yaş grubu ve kronik rahatsızlıkları bulunan vatandaşlar bu yıl grip aşısı vurulmak için resmen aşı gelmeden kuyruğa girdi. Her gün eczane ve hastanelere başvuruda bulunan Tekirdağlı vatandaşlar grip aşısının bir an önce gelmesi gerektiğini belirttiler.

BAKANLIK KARARI BEKLENİYOR

Konuyla ilgili gazetemize açıklamada bulunan Tekirdağ Eczacılar Odası Başkanı Tolga Çetinkaya, “Henüz grip aşısı eczanelerde yok. Türkiye’deki firmanın eline gelmiş aşılar. Sağlık Bakanlığı’ndan talimat bekleniyormuş. Nasıl dağıtılacağı konusunda bakanlığın kararı bekleniyor. Toplam 1 milyon 350 bin kutu gelecek. İlk partide 500 bin kutu dağıtımı gerçekleşecek. Risk gruplarına ve yaş gruplarına baktığımızda 12 milyon aşı gerekiyor. Normal vatandaşlarda talep etmesi halinde 20 milyonu buluyor rakam. Yani bu sene sıkıntılı. Aşıların ne zaman geleceğini biz de bilmiyoruz. Şuan yurt dışından gelen grip aşıları Türkiye’ye geldi diye biz duyum aldık. Ama Bakanlığın kararını bekliyorlar” dedi.

GRİP AŞISINI KİMLER YAPTIRMALI?

6-59 ay arası çocuklar, 50 yaş üzeri hastalar, kronik akciğer, kalp, böbrek, karaciğer, nörolojik, hematolojik, metabolik hastalık, immün yetmezlik hastaları, influenza sezonunda gebeler ya da gebe kalacaklar, Aspirin kullanan 6 ay ila 18 yaş arası çocuklar, bakımevlerinde kalanlar, aşırı şişmanlar (Beden kitle indeksi 40 ve üzerinde olanlar), influenzaya bağlı komplikasyon riski taşıyanlarla yaşayan ya da onlara bakanlar, sağlık personeli, 5 yaş altı ya da 50 yaş üstü kişilerle birlikte kalanlar ve komplikasyon riski yüksek olanlarla yaşayan ya da onlara bakanlar.

ERTAN GENCE

BENZER HABERLER
- Advertisment -
Google search engine

POPÜLER YAZILAR

YORUMLAR