Perşembe, Mayıs 30, 2024
spot_img
Ana SayfaGÜNDEMEV KİRALARI 3 BİN TL'Yİ GEÇTİ

EV KİRALARI 3 BİN TL’Yİ GEÇTİ

Tekirdağ’da kiralık ev fiyatları geçen yıla oranla yüzde 60 zamlanırken, ev kiralamak isteyen vatandaşlar ateş püskürüyor.

BAHANEYLE FİYAT ARTTIRIYORLAR

Tekirdağ’da kiralık ev fiyatları cep yakarken, fiyatların bu kadar artmasının sebepleri olarak Tekirdağ’a gelen yabancılar, pandemi önlemleri sonrası üniversitelerine dönen öğrenciler, yoğun bir şekilde gerçekleşen düğünler ve yeni inşaat sayısının azalması kira fiyatlarını tırmandırdı. Tekirdağ’da birçok bölgede yüzde 60’ın üzerinde kira fiyatlarında artış var. Kiralarda özellikle bazı bölgelerde fahiş fiyat artışı olduğunu vurgulayan vatandaşlar, “Ev sahipleri TÜFE kuralına uymuyor, daha da arttırmak istiyor ve çeşitli bahanelerle mevcut kiracıyı çıkarıp daha yüksek kirayla evlerini kiraya vermek istiyor. Piyasada herkes fiyatların artacağı beklentisine girdi. Yakın zamanda okullar açılıyor, üniversiteye yeni öğrenciler gelecek, tayinler var. Ev sahipleri, bunları da bahane yaparak kiraları artırıyorlar. Burada mutlaka bir denetime ve gözetime ihtiyaç var. Yoksa kaos olacak”dediler.

YÜZDE 60 ZAMLANDI

Tekirdağ’da emlakçılık yapan Ahmet Ağaca ise, “Geçen yıl pandemiden dolayı düğünlerin iptal edilmesi ve bu yıl yoğun bir şekilde düğünlerin yapılması en önemli sebep. İkinci sebep geçen sene tayinler yoktu. Bu yıl tayinlerde gerçekleşti. Son olarakta okullar açılacak beklentisiyle aileler ev arayışına geçti. Bu sebeplerden dolayı kiralık ev fiyatları arttı. Ev sahipleri de bu sebepten faydalanıyor. Ben bir emlakçı olarak başka bir şey düşünemiyorum. Şuanda en düşük sobalı daireler 700 TL’den aşağı yok. Yavuz ve Ertuğrul mahallesinde 1200 TL. Eski cami orta camii 1500 TL. Hürriyet ve 100. Yıl mahallesinde 2500, 3500 bandında. Altınova mahallesi 2 bin TL’ye kadar gidiyor. Geçen yıla oranla yüzde 60’a kadar zam geldi. Fiyatlar aldı başını gidiyor. 25-30 senelik dairelere 1500 TL istiyorlar. Şuan aşırı derece de kiralık daire talebi var ama ev yok” dedi.

ERTAN GENCE

BENZER HABERLER
- Advertisment -
Google search engine

POPÜLER YAZILAR

YORUMLAR