Pazartesi, Haziran 17, 2024
spot_img
Ana SayfaMANŞET“ESNAF KONTAK KAPATMAYA MAHKUM EDİLMİŞTİR”

“ESNAF KONTAK KAPATMAYA MAHKUM EDİLMİŞTİR”

S.s.49 Nolu Tekirdağ Şehiriçi Yolcu Taşıma KooperatifiBaşkanı Yasin Güler son gelen benzin ve mazot zammına tepki göstererek ‘Bu şekilde giderse esnaf iflas eder’ dedi.

TOPLU TAŞIMANIN ÖTV’DEN MUAF TUTULMALI”

S.s.49 Nolu Tekirdağ Şehiriçi Yolcu Taşıma KooperatifiBaşkanı Yasin Güler açıklamasında, “Akaryakıta gelen zamlar, personel maliyetleri ve işletme giderlerindeki aşırı artışlar sonucu toplu taşımada maliyetler, bırakın özel sektörü belediyelerin bile altından kalkamayacağı derecede yükselmiş durumda. Hadi belediyeler yatırımlarını durdurup toplu taşımayı sübvanse edebilir ya esnaf ne olacak? Zaten kendi imkanları ile fedakarca çalışan üzerine bir de dünyada örneği olmayan ücretsiz taşıma yapan esnaflarımızın bu maliyetler karşısında direnmesi artık imkansız. Geliriyle otobüsün en büyük gider kalemi olan akaryakıtı bile alamayacak durumda olan esnaflarımız, aracı olmayan düşük gelirli ve aracı olup da bundan sonra toplu taşımaya yönelecek vatandaşlarımız göz önünde bulundurularak karar alırken özellikle toplu taşımanın ÖTV’den muaf tutulması gerekmez miydi? Toplu taşımada kullanılan akaryakıtta ÖTV muafiyeti acilen yapılsın, fedakarlık yapılacaksa da ücretsiz taşımayı kaldırın yükü herkes paylaşsın” diye konuştu.

TAŞIMA SEKTÖRÜNÜN KAÇINILMAZ SONU İFLAS

Yasin Güler, “Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile gelen som zamlar ile ticari araçlar çalışamaz hale gelmiştir. Yapılan KDV, ÖTV arttırımı ve son 1 ayda akaryakıta %100 zam ile ticari faaliyet gösteren esnaf bu durumun üstesinden nasıl geleceğini düşünmekte. Gider kalemlerinin, çalışan maaşlarının, SGK giderlerinin ve Ek MTV gelmesiyle esnaf kontak kapatmaya mahkum edilmiştir. Bunlarla birlikte birde dünyanın hiçbir ülkesinde uygulanmayan özel sektöre ücretsiz taşıma esnafın omuzlarına yüklenerek(Şehit Yakını ve Gazilerimiz Hariç) hakkaniyetli bir şekilde sübvanse edilmeyerek esnaf iflasa sürüklenmektedir. Günümüz şartlarında kamu adına hizmet veren araçlar dahi kendini sübvanse edemez iken tüm masraflarını kendisi karşılayan esnaf ne yapacak? Taşıma sektöründe hizmet veren esnafa akaryakıtta vergi muafiyeti ve ücretsiz taşıma için kişi başı sübvanse edilmez ise tüm taşıma sektörünün kaçınılmaz sonu iflas olacaktır.  Özel sektörün yaşayabilmesi adına yetkililerin duruma ivedilikle çözüm getirmeleri boyunlarının borcudur” dedi.

BENZER HABERLER
- Advertisment -
Google search engine

POPÜLER YAZILAR

YORUMLAR