Pazar, Temmuz 21, 2024
spot_img
Ana SayfaGÜNDEM‘Eş Durumu Ataması’ Skandala Dönüştü!

‘Eş Durumu Ataması’ Skandala Dönüştü!

Milli Eğitim Bakanlığı, aile bütünleşmesi için 29 Ağustos’ta kadrolu öğretmenlere “Eş durumu tayin hakkı” tanıdı. Evli olmalarına rağmen farklı kentlerde öğretmenlik yapan çiftler, aynı evde yaşama hayaliyle başvuruda bulundu.

2 Eylül’de sonuçlar açıklandı açıklanmasına ama 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında aynı kentte çalışıp aynı evde yaşama hayali kuran öğretmenler hüsrana uğradı. Çünkü, çiftlerin görev yerleri birleştirilmediği gibi aksine becayiş uygulandığı ortaya çıktı. Becayiş yani devlet memurları arasında anlaşmalı olarak yapılan ‘yer değiştirme’ işlemi üzerine, çiftler, iller arası karşılıklı başka yerlere atandı.

Tekirdağ’ın Malkara İlçesi’ndeki Hüseyin Köse İlkokulu’nda Rehber Öğretmen olarak görev yapan B.K, Edirne Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü emrine atandı. Edirne-Keşan Gazi Özel Eğitim ve Uygulama Okulu’nda görev yapan öğretmen eşi ise bu kez eşinin atama öncesi görev yaptığı Tekirdağ’ın Malkara İlçesi Milli Eğitim Müdürlüğü emrine atandı.

Bakanlık olaya el koydu

İlginç olayı mağdur öğretmenlerin Türk Eğitim Sen’den yardım istemesi ortaya çıkardı. Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Ali Talip Geylan, sorunu MEB Merkez Atama Daire Başkanı Aykut Bal’a bildirdi. Bakanlık da böylece karı- koca öğretmenlerin iller arası karşılıklı atandığından haberdar oldu. Türk Eğitim Sen, mağdur öğretmenler için hukuk servisine matbu bir dilekçe örneği hazırlattı. MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu’ya dilekçelerin ulaştığı ve bakanlığın sorunu çözmek için çalışma başlattığı öğrenildi. Birçok ilde yaşandığı öğrenilen sıkıntının çözümü için öğretmen çiftlerden birinin eş durumu atamasıyla ilgili başvuru dilekçesini geri çekmesi istenildi.

BENZER HABERLER
- Advertisment -
Google search engine

POPÜLER YAZILAR

YORUMLAR