ECZANELERDE İLAÇ YOKLUĞU DEVAM EDİYOR « Tekirdağ Günaydın Gazetesi

31 Temmuz 2022 - 13:03

ECZANELERDE İLAÇ YOKLUĞU DEVAM EDİYOR

ECZANELERDE İLAÇ YOKLUĞU DEVAM EDİYOR
Son Güncelleme :

18 Kasım 2021 - 12:06

Tekirdağ Eczacılar Odası Başkanı Tolga Çetinkaya eczanelerde ki ilaç sıkıntısının sebeplerini Tekirdağ Günaydın Gazetesi’ne anlattı.

“İLAÇ FİYAT KARARNAMESİ HERKESİ ETKİLEDİ”

Başkan Tolga Çetinkaya açıklamasında, “Eczanelerde alerji ilaçları, soğuk algınlığı özellikle çocuk soğuk algınlığı şurupları, burun spreyleri yok denecek kadar az. Tansiyon ilacı, şeker ilaçlarına giden bir sıkıntı var. Eczanelerde ilaç sıkıntısının iki sebebi var. Birincisi ilaç fiyat kararnamesindeki yanlış fiyat politikası. Yılda bir defa geliyor zam. Gelince de yüzde 30 gibi geliyor. Ama bu dönemde firmalar Euro kurundan ilaçları fiyatlandırıyor. Bugün ilaçta Euro kuru 4.57 lira. Bu saçma bir şey. Yılda bir defa zam yapılacağına 3 ayda bir zam yapılsa ilaç yokluğu da olmaz, firmalarda rahatlar. İkinci sebebi de covid sürecinde antibiyotiklerin tüketimi olmadı. Bu sebepten dolayı firmalar yanlış yaptılar. Şuanda da çok büyük bir grip salgını olduğu için ihtiyaç arttı ama üretim azaldı. Yetişmiyor ilaçlar. Ama ilaç sıkıntısının yüzde 75’i ilaç fiyat kararnamesi yüzde 25’i firmaların plansızlığı.

“BU SENE İLAÇ SIKINTISI ÇOK BÜYÜK HİSSEDİYORUZ”

Vatandaşlar maske takmadığı için grip salgınına karşı korumasız olduğunu ifade eden Tolga Çetinkaya, “Her yıl sonu bu sıkıntı yaşanıyordu ama bu sene çok büyük hissediyoruz. Çünkü fiyat geçişi 20 Şubat’ta. Firmaların bir kısmıyla görüştüğümüzde elimizden geldiği kadarıyla üretim kapasitemizi arttırıyoruz diyorlar. Ama söylenen şu. Ürettikleri ilaçları stoklamadan direk ilaç depolarına gönderiyoruz. Ancak bu kadar olabiliyor diyorlar. Anlamsız şekilde eczacıları eleştiriyorlar. Biz sağlıkçıyız. Covid sürecinde canla başla hepimiz çalıştık. Bu büyük grip salgının başlıca nedenlerinden biri de 2 senedir maske takmamız. Maske taktığımız için herkesin bağışıklığı düştü. Gribe karşı korumasız durumdayız. Asıl bu dönemde maskelerimizi çıkarmamalıyız. İnşallah okulların ara tatilinde bu süreç azalmış olur.” diye konuştu.

ERTAN GENCE