Perşembe, Mayıs 30, 2024
spot_img
Ana SayfaGÜNDEMDEV PROJE BAŞLADI

DEV PROJE BAŞLADI

ÇERKEZKÖY’E VİZYON KATACAK PROJE BAŞLADI

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, TESKİ ve Çerkezköy Belediyesi’nin ortak hayata geçireceği Atatürk ve Öztrak Caddeleri Kentsel Tasarım ve Peyzaj Uygulaması 1. Etap Çalışmaları bugün başladı.

Atatürk ve Öztrak Caddeleri Kentsel Tasarım ve Peyzaj Uygulama Projesi 1. Etap çalışmalarının başlaması nedeni ile Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende açıklama yapan Belediye Başkanı Vahap Akay, “Atatürk Caddesi, Öztrak Caddesi ve bunlara bağlı 19 sokağın altyapı hem de üstyapı düzenlemelerinin ve ilave olarak Büyükşehir Belediyemizin Meydan Altı Tam Otomatik Otopark ve Meydan Projesi’nin bugün ilk adımını atıyoruz. Ben öncelikle bu ilk adımın, ilk başlangıcın Çerkezköy’ümüze hayırlar getirmesini diliyorum. Zorlu bir sürecin arifesindeyiz. Zorlu bir projenin yaklaşık 2 yıllık bir emeğin sonucunda bugün başlıyor olmasının ayrıca mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Çalışmalar süresince zaman zaman su ve elektrik kesintilerinin yaşanacağını belirten Belediye Başkanı Vahap Akay, “Doğalgaz, Telekom gibi diğer tüm kurumların da hatlarını deplase edeceği için sıkıntılar yaşanacak. Herkesi zahmetli bir süreç bekliyor. Bu süreçte bu kesintileri yaşayacak vatandaşlarımızdan, tozu toprağı çekecek esnafımızdan bugünden sabır istiyoruz. Esnafımızdan ve hemşerilerimizden, kentimize daha uzun yıllar hizmet verecek, esnafımızın iş hacmini çok daha fazla arttıracak bu proje sürecinde biraz daha fazla sabırlı olmalarını bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

AÇILIŞ KONUŞMASINI BAŞKANIMIZ AKAY YAPTI

Atatürk ve Öztrak Caddeleri Kentsel tasarım ve Peyzaj Uygulama Projesi’nin 1. Etap çalışmaların başlaması nedeni ile Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene Belediye Başkanı Vahap Akay’ın yanı sıra CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak, TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İçöz, Çerkezköy CHP İlçe Başkanı Ayfer Dönmez, Belediye Başkan Yardımcılarımız Enver Bayram, Nedim Yılancı, Kemal Gümüş, Belediye Meclis Üyelerimiz ile Büyükşehir Belediyesi, TESKİ ve Çerkezköy Belediyesi bürokratları katıldı. Düzenlenen törenin açılış konuşmasını Belediye Başkanı Vahap Akay gerçekleştirdi.

ÇERKEZKÖY’ÜMÜZ İÇİN HAYIRLI OLSUN

Yaklaşık iki yıldır Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin, TESKİ’nin ve Çerkezköy Belediyesi’nin bu projeye hazırlandığını ve 3 ayrı kurumun 3 ayrı ihale yaptığını belirten Belediye Başkanı Vahap Akay, “Atatürk caddesi, Öztrak caddesi ve bunlara bağlı 19 sokağın hem yeraltı, hem yerüstü düzenlemeleri, ilave olarak Büyükşehir Belediyemizin Meydan Altı Tam Otomatik Otopark ve Meydan Projesi’nin bugün ilk adımını atıyoruz. Ben öncelikle bu ilk adımın, ilk başlangıcın Çerkezköy’ümüze hayırlar getirmesini diliyorum. Zorlu bir sürecin arifesindeyiz. Zorlu bir projenin yaklaşık 2 yıllık bir emeğin sonucunda bugün başlıyor olmanın ayrıca mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

ÇERKEZKÖY’ÜN GELECEĞİNE KATKI SAĞLAYACAK BİR PROJE

İki yıl evvel TESKİ Genel Müdürlüğü, Büyükşehir Etüd Proje Daire Başkanlığı, Çerkezköy Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ve Etüt Proje Müdürlüklerinin ortaklaşa hazırladıkları bir yatırımın başında olduklarını kaydeden Belediye Başkanı Vahap Akay, “Çok önem verdiğimiz bir proje. Seçim öncesinde ve seçim meydanlarında bahsettiğimiz, Çerkezköy’ün geleceğine katkı sağlayacak, Çerkezköy’ün iki ana caddesini, iki ana arterini bölgemize, Tekirdağ’ımıza, Çerkezköy’ümüze yakışır bir proje ile buluşturmayı hedeflemiştik. Bugün artık o hedeflerin tamamlandığı, işlerin teslim edildiği ve işin başladığı dönemdeyiz. 31 Mayıs Pazartesi gününden itibaren TESKİ altyapı işine başlıyor. Birinci Etap herkesin bildiği gibi Altıyol Kavşağı’ndan Topçular Sokak arasındaki alandı. Meydan Altı Otopark Projesi ile birlikte başlamaya niyetlenmiştik. Ancak Meydan Altı Otopark ihalesi teknik nedenlerden dolayı 40-60 gün arasında bir gecikme yaşayacağı için Altıyol Kavşağı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kadar olan kısmın düzenlemesinin bugün ilk adımını atıyoruz.”

Daha önceki açıkladığımız durumda tamamen bu alanın kapanmasını söylemiştik. Ancak TESKİ’nin ihaleyi kazanan üstlenici firması ile yaptığı görüşmeler sonucunda iki şerit akan trafik ve bir sıra paralel parklanma yapılmasına ve Atatürk Caddesi’nde trafiğin akmaya devam etmesine karar verdik. Aynı zamanda Belediye Meydanı’ndan Uğur Mumcu Caddesi üzerinden Altıyol Kavşağı’na trafik akışı devam edecek” diye konuştu.

ALNIMIZIN AKIYLA BU PROJEDEN ÇIKMAYI HEDEFLİYORUZ

Proje kapsamında sadece Atatürk ve Öztrak Caddeleri değil bu caddelere bağlı 19 ayrı sokakta da düzenlemeler yapmayı hedeflediklerini kaydeden Belediye Başkanı Vahap Akay, “İnşallah bu işin sonunda güzel bir meydan ile, güzel iki ana cadde ile, 19 sokak ile Çerkezköy’ün geleceğine katkı sağlayacak bu büyük projeyi hep birlikte tamamlayacağız. Bugün başlangıç günümüz. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi biz Atatürk ve Öztrak Caddesi’ni 4 ayrı etapta tamamlamayı hedefliyoruz. Başlangıcından bitişine 12 aylık bir hedef ortaya koyduk. Umut ediyorum bu 12 aylık hedef süresinde bitiririz. İnşallah hiçbir aksama yaşamadan, herhangi bir sorun yaşamadan, sıkıntı yaşamadan 12-15 aylık bir süre zarfında alnımızın akıyla bu projeden çıkmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

YENİ BİR MEYDAN ORTAYA ÇIKIYOR

Bu süreçte, her zaman yanlarında olan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a teşekkür eden Belediye Başkanı Vahap Akay, “Zorlu bir mücadele bu. Bir altyapı mücadelesi bu. Yıllar önce yapılan kanalizasyon sistemi, uzun yıllar önce yapılan asbest içme suyu hatları, yağmur su hatlarına kanalizasyonların deşarj olduğu, caddelerde kanalizasyon kokuları ile beraber yaşadığımız bu altyapı işinin tamamında bir değişim projesi aslında bu. Bu çalışmalar kapsamında TESKİ yaklaşık 4 kilometrelik bir ağda yine yaklaşık 30 kilometre altyapı borusu döşeyecek bu iki caddemiz ve bağlı sokaklarında. Altyapıya ait içme suyu, yağmur suyu, kanalizasyon hattı vs. varsa sil baştan değişiyor. Bir yeni Meydan Altı Otoparkı ortaya çıkıyor. Bir yeni Meydan ortaya çıkıyor. Hem kentin kimliği, hem peyzaj anlamında Atatürk ve Öztrak Caddelerinin üstyapılarının yeniden düzenlenmesi ortaya çıkıyor” dedi.

TÜM HALKIMIZDAN BİRAZ DAHA FAZLA SABIRLI OLMALARINI TEMENNİ EDİYORUM

Zaman zaman eleştiriler ile baş başa kalacaklarını, zaman zaman su ve elektrik kesintilerinin yaşanacağını, doğalgaz, Telekom gibi diğer tüm kurumların da hatlarının deplase edileceği için sıkıntılar yaşanacağını ve zahmetli bir sürecin herkesi beklediğini kaydeden Başkanı Vahap Akay, “Bu süreçte bu kesintileri yaşayacak vatandaşlarımızdan, bu süreçte tozu toprağı çekecek esnafımızdan bugünden sabır istiyoruz. Burada yaşayan esnaflarımıza, Çerkezköy’de yaşayan hemşerilerimize daha uzun yıllar hizmet verecek, esnafımızın iş hacmini çok daha fazla arttıracak bu proje sürecinde tüm halkımızdan biraz daha fazla sabırlı olmalarını temenni ediyorum. Tabi ki eleştiriler olacak, eleştirileri kabul ediyoruz ama Çerkezköy büyüyor, gelişiyor. Bugün yapılan açıklamalarda Çerkezköy’ün nüfusunun Tekirdağ’da en fazla artan ikinci ilçe olduğu belirtiliyor. Bu böyle değil. Çerkezköy 2020 yılında yüzde 6.13 nüfus artışı ile uzun yıllardır en fazla göç alan ilçe durumunu koruyor. Gelecekte de Hızlı Tren Projesi ve oluşan yeni çehresi ile bu büyüme hızla devam edecek. Bu büyümenin devam etmesi demek, araç yoğunluğunun artması demek, otopark sıkıntısının artması demek. Dolayısı ile bu projede bütünü ile bunlar düşünülmüş, hesap edilmiş ve bugünkü noktaya gelinmiştir. Biz Çerkezköy’de bütün bunları düşünerek, tasarlayarak bu projeye girdik.

Bugün ‘Tam Otomatik Otopark Çerkezköy’e uygun değil’ diye bir ifade okudum. Maalesef bir İlçe Başkanının ifadesi. ‘Tam Otomatik Otopark Çerkezköy’e uygun değildir’ demek, ne demek? Dünyanın her yerinde kullanılabilen son sistem teknolojiyi Büyükşehir Belediye Başkanımız büyük bir irade ile büyük bir yatırım hedefi ile ortaya koymuşken ‘Tam Otomatik Otopark Çerkezköy’e uygun değildir’ demenin ne demek olduğunu anlatırlarsa biz anlarız.

Bugün Çerkezköy’de Meydan Altı Tam Otomatik Otopark yapma hedefi ile daha fazla araç sayısına ulaşmak, meydandaki inşaat süresini en aza indirmek, esnafımızı, vatandaşımızı en az mağdur edecek şekilde böyle bir projenin içerisine girilmiştir. Dolayısı ile Tam Otomatik Otopark’ta Çerkezköy’e uygundur, daha iyileri de uygundur. Uygun değil diyenleri vatandaşımızın takdirine bırakıyorum” ifadelerini kullandı.

12 MAHALLEMİZDE SICAK ASFALT ÇALIŞMASI BAŞLIYOR

Haziran ayı itibari ile Çerkezköy Belediyesi’nin birçok noktada projelerini geçirmeye başlayacağını ifade eden Belediye Başkanımız Vahap Akay, “1 Haziran’da yapacağımız asfalt ihalesinin ardından 12 mahallemizde sıcak asfalt çalışması başlıyor.  Geçtiğimiz hafta yaptığımız soğuk asfalt ihalesi sonrasında ihtiyacı olan cadde ve sokaklarımızda soğuk asfalt çalışmalarımız başlıyor. İstasyon Mahallemizde Hikmet Uğraş Caddesi ile Cengiz Topel Bulvarını birbirine bağlayan Utku ve Güler Sokak’ta ihalemiz yapıldı, işlere başlıyoruz. Beton yol, kaldırım ihaleleri yapıldı, Haziran ayı itibari ile başlıyoruz. Çok yoğun bir çalışma döneminin içerisine girmiş bulunmaktayız” açıklamasında bulundu

2020’Yİ BOŞ GEÇMEDİK

Program Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın konuşması ile devam etti. “Çerkezköy gibi ülkemizin, Tekirdağ’ımızın en güzide ilçesinde böyle güzel bir projeyi başlatmanın mutluluğu ve gururu içerisindeyiz” diyerek konuşmasına başlayan Kadir Albayrak, “Bu projenin bu aşamaya gelmesi kolay olmadı. Özellikle 2020 yılında başlayan pandemi olayı, bizim 2020 yılında tüm yerel yönetimlerde kayıp bir yıl olarak kabul edildi. Ama biz bu kayıp yıl içerisinde sayın başkanımın başlatmış olduğu, bizim de destek verdiğimiz bu proje ile 19 sokaktaki projeler için defalarca toplantı yaptık. O dönem boş geçmedi ve ihale süreçleri yapıldı. Bugün de bunun temelini atacağız” dedi.

YAKLAŞIK 70 MİLYON TL

2012 yılında Büyükşehir Belediyesi Kanunu çıktığı zaman Çerkezköy’ün ikiye ayrıldığını belirterek konuşmasını sürdüren Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak, “O zamanki nüfus 170 bindi. 112 bin nüfus Çerkezköy’de kaldı, 55-60 bin nüfus da Kapaklı’ya geçti. Kapaklı 200 kilometrekare, Çerkezköy ise 125 kilometrekare arazi oldu. Yani Çerkezköy şu anda 11 ilçe arasında arazisi en az olan ilçe. Ama bir şey daha var. Çerkezköy’de 7 senede nüfus yüzde 50 artarak 185 bin oldu. Bu çok büyük bir olay. Bu önemli olayı göz ardı etmeden, bunu ön plana alarak Çerkezköy’ün yatırımlarını mutlaka ve mutlaka zamanında yapmak durumundayız. Öztrak Caddesi ve Atatürk Caddesi artık burayı taşımıyor. Bunun üzerine çok çalışmalar yapıldı. TESKİ ve Büyükşehir’in yatırımlarını ortaya koyduğumuz zaman yaklaşık 70 milyon TL gibi bir rakamı Çerkezköylülere hizmet olarak sunacağız.”

ÇERKEZKÖY’DE BORULARIN YÜZDE 95’İ ASBEST BORU

Bütün Çerkezköylülerden bu süre bitene kadar sabır göstermelerini rica ediyorum. Şimdi bir sene sıkıntı çekeceğiz ama ondan sonra bir daha sıkıntı çekmeyeceğiz. Çok rahat bir meydanla ve yan sokaklarla beraber güzel bir Çerkezköy’ün kent merkezini ortaya koymuş olacağız. Bir senedir Ankara’dayız, sayın başkanla da gittik temaslarımız oldu. Milletvekillerimizin bilgisi var, herkesin bilgisi var. Kapaklı ile Çerkezköy’ün zaten ortak paydaları çok fazla. Gerçekten Kapaklı’nın altyapısı 20 bin nüfusa göre, şimdi taşımıyor, bitmiş. Çerkezköy’ün altyapısı da zamanında 50 bin nüfusa göre yapılmış. Ama şimdi 185 bin nüfus olmuş, Kapaklı’nın 127 bin nüfusu olmuş. Ciddi altyapı yatırımlarına ihtiyaç var. 5 kilometre yan yana 2 tane ilçede ‘sana veriyorum, krediyi çıkardım’ diyorsun, buraya ‘sen bekle’ diyorsun. Olmaz arkadaşlar. Çerkezköy ve Kapaklı birbirinden ayrılmaz etle tırnak gibiler.  Şeklen ve idari olarak ayrıldılar ama sorunlar aynı. Biran önce bizim bu sorunları çözmemiz lazım. AK Parti ilçe başkanımız, CHP ilçe başkanımız, MHP ilçe başkanımız, İYİ Parti ilçe başkanımız ile bir araya geldik, konuştuk. Hepsine birer dosya verdik. Çerkezköy’de boruların yüzde 95’i asbest boru. Bu asbest boruları Çerkezköy’ün artık kullanmaması lazım” dedi.

SABIR GÖSTERİN

Kadir Albayrak konuşmasına şöyle devam etti: “Allah kısmet ederse bu projeden sonra hizmet süremizin sonuna kadar 2 tane önemli projemiz var Çerkezköy’de. Birisi Bağlık Köprüsü, birisi de yukarıdaki kavşak düzenlemesi. O zaman Çerkezköy’ün gerçekten durumunu göreceksiniz. Göreve başladığımız zaman 25 Nisan 2014’te yağmur yağdığında buraya gelmiştik. Sayın başkanımla çizmelerimizi giydik, yağmurluklarımızı giydik. O zaman gördüğüm manzarayı Allah’a şükür bir daha görmedik. BSH Kavşağındaki birikme de bitti. Sizden çok rica ediyorum sabır gösterin. Sabır gösterin. Sabır gösterin. Sonunda hep beraber bunun mutluluğunu göreceksiniz. O zaman da sizin gördüğünüz mutluluğu yapan belediye olarak biz de mutlu olacağız. Bizim başka bir isteğimiz yok. Çerkezköy’ü çok seviyoruz ve bu hizmetlerimiz devam edecek. Çalışkan bir başkanımız var. Bizi de zorluyor. İstersen yapma. Mecliste gelip her şeyi söylüyor bize. Biz de Çerkezköy’ü sevdiğimiz için her şeyi kabul ediyoruz. Güzel günler sizin olsun. Bu proje Çerkezköy’e hayırlı olsun.”

YOK ÖYLE YAĞMA

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın ardından programın son konuşmasını ise Tekirdağ Milletvekilimiz İlhami Özcan Aygun yaptı. Yapılan her şeyin Tekirdağ’da halkı için olduğunu belirten Milletvekilimiz İlhami Özcan Aygun, “Bazı yerlerde sıkıntı yaşıyoruz. Şimdi zaman zaman görüyoruz. Çevre Bakanlığı’ndan şunu aldık, bunu aldık… Ben takip ettim birkaç tanesini biliyorum. Bizim Cumhuriyet Halk Partili belediyelere daha bir tane çöp kamyonu gelmedi. Veya başka bir araç gelmedi. Tamamen kendi imkanlarıyla her şeyi çözüyorlar. Sonra çıkıp ayrım yapmadıklarını söylüyorlar. Yok öyle yağma. Evet, siz ayırıyorsunuz. Çerkezköy Belediyesi ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi kendi imkanlarıyla çalışma yapıyor. Öz kaynaklarımızla, özel kredilerle yapıyorlar” dedi.

2021 YILINDA ASBESTLİ BORULARDAN SU İÇEN HEMŞERİLERİMİZ VAR

Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun konuşmasını şöyle sürdürdü: “Geçmişte Çerkezköy’ü hatırlarsınız… Ulusal basında botlarla burada yüzenler vardı. Nerede o görüntüler. İşte Çerkezköy Belediye Başkanımız ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımızın çalışmalarıyla o görüntüler gitti. Ben utanıyorum. 2021 yılında asbestli borulardan su içen hemşerilerimiz var. Ve bir ilçe başkanı çıkıp diyor ki ‘Otomatik otoparka ne gerek var.’ Çerkezköy’de yaşayan hemşerilerimiz her zaman her şeyin en iyisine layıktır. Demek ki siz Çerkezköy’ümüze bu hizmeti layık görmüyorsunuz. Bu davranışları esefle kınıyorum. Bugün tarihi bir gün. İnşaat süresince biraz sıkıntı yaşayacağız ama 14-15 ay içerisinde güzel bir çevreye kavuşulacak. Genel Başkan Yardımcımız sayın Faik Öztrak’ın sizlere selamlarını iletiyor, yine temel atmalarda ya da açılışlarda buluşmayı temenni ediyorum.”

 

 

BENZER HABERLER
- Advertisment -
Google search engine

POPÜLER YAZILAR

YORUMLAR