Çarşamba, Haziran 19, 2024
spot_img
Ana SayfaGÜNDEMBU İDDİALAR ORTALIĞI KARIŞTIRIR

BU İDDİALAR ORTALIĞI KARIŞTIRIR

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Ceynak Grubu tarafından sahilde yapılan dolgu ve yapılması planan kimyasal depolama tesisi ile ile ilgili sert bir açıklama yaptı. Yüksel yaptığı açıklamada, Ceynak Grubunun Demirli çöplüğü ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile ne bağlantısı var diye soruları sıraladı.

Cüneyt Yüksel açıklamasında, “Belediye Başkanı seçildikten sonra siyasi söylemleri bir kenara koyup, siyasi polemiklerden uzak durarak, sadece halkımıza hizmet edecek işlerle uğraşıp Belediye hizmetlerine odaklanacağıma dair kendime bir söz vermiştim.

Ancak, bu günlerde şehrimizin kaderini yakından ilgilendiren bir takım gelişmeler karşısında sessiz kalmamın, inandığım değerlerime, benim de içerisinde yaşadığım Süleymanpaşa’ma ve ilçemde yaşayan 205 bin hemşehrime ihanet olacağını düşünüyorum.

Konunun özü şu; sizlerin de bildiği gibi, Tekirdağ il genelindeki çöpler, günlük olarak Süleymanpaşa ilçe sınırlarımız içinde bulunan Demirli Çöplüğüne dökülüyor. Bu konu ile ilgili olarak, İl Başkanlığı dönemimden bu yana, söz konusu uygulamaya karşı çıkmış, tepkimi her platformda dile getirmiştim.

Belediye Başkanı seçildikten sonra da, yine bu uygulamadan bir an önce vazgeçilmesi için, başta imza kampanyası olmak üzere bir çok girişimde bulunmuş, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclis toplantılarında da konuyu gündeme taşımıştım.

Süleymanpaşa’mızda yaşanan bu büyük çöplük sorunu yetmezmiş gibi, bir de ilçe merkezimizin orta yerine kimyasal depoların, gökdelenleri andıran koca koca siloların dikileceği liman konusu çıktı. (!)

Çöp depolama tesisi ve kimyasal depolama projesiyle ilgili başta TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop hocamız olmak üzere, gerek Milletvekillerimiz, gerekse İl ve İlçe Başkanlarımız bugüne dek, birçok girişimde bulundu; ama ne hikmetse her iki konuda da sanki sihirli bir el (!) sürekli birilerinin önünü açıyor…

Her iki konuda da söyleyeceğim çok şey ve ortaya koyacağım birçok belge var.

Fakat önce ilgililerden şu 3 sorunun cevabını istiyorum:

1) Limanı işleten firmanın, Demirli çöplüğü ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile ne bağlantısı var?

2) Söz konusu firma, Çevre İl Müdürlüğünün dolgu durdurma talimatı varken, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili müdürlüklerinin gözü önünde, nasıl oluyor da istediği gibi dolgu yapabiliyor?

3)  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nde bizzat benim de bulunduğum ve çok sert geçen toplantıda, firma yetkilisi şahsıma “Başkanım! ihale sözleşmemizde kimyasal depolama tesisi yapılması şartı var.” diyerek depoları savunurken, haberimiz olmadan ihale şartnamesi mi değişti, veya böyle bir şart hiç mi yoktu? Yoksa birileri, birilerine; “Arkadaş! Bu konu Süleymanpaşa basını ve kamuoyu tarafından çok tepki aldı. Geri adım atalım.” mı dedi?

Konunun muhataplarından bu 3 soruya yanıt bekliyorum.
Sonrasında, siz değerli kamuoyuna bir iki konuda, önemli bilgi ve belgeler ışığında açıklamalarda bulunacağım” dedi.

BENZER HABERLER
- Advertisment -
Google search engine

POPÜLER YAZILAR

YORUMLAR