Salı, Haziran 25, 2024
spot_img
Ana SayfaGÜNDEMBEBEK KÜTÜPHANESİ TEKİRDAĞ’DA BAŞLADI

BEBEK KÜTÜPHANESİ TEKİRDAĞ’DA BAŞLADI

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın pilot uygulaması olarak ilk ve tek 0-3 yaş bebek kütüphanesi Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım tarafından açıldı.

Bebek Kütüphanesi, Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne Bağlı Şarköy Kültür Merkezi İlçe Halk Kütüphanesinde Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım tarafından törenle hizmete açıldı.

İLİM BEŞİKTE BAŞLAR MEZARDA BİTER

Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından bebek kütüphanesi hakkında yapılan açıklamada, “Bebek ve kütüphane kelimeleri alışkanlıklarımıza aykırı olarak belki hiç duymadığımız belki de çok az duyduğumuz bir kelime ikilisi olarak ne ifade etmektedir? Okuma-yazma bilmez bebekler için böyle bir kütüphane kurmanın ya da kütüphanede onlara bir yer açmanın lüzumu nedir? Bu ve benzeri soruların yanıtlarını bebek kütüphanesinin özellikleri ile açıklamaya başlamadan önce atalarımızın yüzyıllar öncesinden bugüne süzülerek gelen bilgeliğinin bir ifadesi olan “Ağaç yaş iken eğilir” ve Hacı Bektaş-i Veli’nin “İlim beşikte başlar, mezarda biter” sözleri üzerinde tekrar tekrar tefekkür etmekte fayda vardır. Sosyal Devlet olma prensibiyle sosyal statü ve etnik arka planı gözetmeksizin geleceğimizin teminatı olan bütün bebeklerimiz ve çocuklarımız için ücretsiz olarak hizmete açılan “Bebek Kütüphanesi” ile çocuklara küçük yaşlarda kitap ve kütüphane sevgisini aşılamanın yanı sıra vatan ve millet bilinci gelişmiş bireyler yetiştirmek hedeflenmektedir” dedi.

BENZER HABERLER
- Advertisment -
Google search engine

POPÜLER YAZILAR

YORUMLAR