Çarşamba, Haziran 19, 2024
spot_img
Ana SayfaGÜNDEMBAŞKANLARIN EKMEK KAVGASI!

BAŞKANLARIN EKMEK KAVGASI!

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay’ın, Süleymanpaşa’da 220 gr. ekmeğin fiyatının 2 TL olması talebi ortalığı karıştırdı. Günay’ın Türkiye gerçeğinin üzerindeki fiyat teklifine tepki gösteren Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, “Türkiye’nin en pahalı ekmeğini bizim vatandaşlarımıza mı yedireceksiniz? Ben böyle bir karara imza atmam” diyerek alınan karara karşı çıktı.

Edinilen bilgiye göre, iki başkan arasında ‘ekmek kavgası’ geçtiğimiz günlerde yaşandı. Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay, Süleymanpaşa’da 220 gr. ekmeğin fiyatının 2 TL olmasını istedi. Günay’ın talebine karşı çıkan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel ile Cengiz Günay arasında ipler gerildi.

ESNAFLARA KONUYU ANLATMASI İLE KAVGA ORTAYA ÇIKTI

Ekmekteki fiyat artış talebi krizi bununla da kalmadı. İddiaya göre Cengiz Günay, Başkan Yüksel’in ekmekteki yüksek fiyat talebine itirazını fırıncı esnafına ‘farklı’ anlattığı iddia edildi. Günay’ın fırıncılara “Fiyat konusunda Başkan Cüneyt Yüksel’i aşamadık” diyerek dert yanması yaşanan kavgayı gün yüzüne çıkardı. İki başkan arasında yaşanan gerilim üzerine gözler Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıda yaşananlara çevrildi. Söz konusu ekmek zammı talebinin görüşüldüğü toplantıya ise Cengiz Günay ve Cüneyt Yüksel’in katılmadığı, toplantıda hazır bulunan temsilcilerin süreçten başkanları haberdar ettiği öğrenildi. Başkanlar arasında yaşanan tartışmanın, Oda Başkanı Cengiz Günay’ın, Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’i araması üzerine telefonda yaşandığı öğrenildi.

YÜKSEL: “ESNAFIMIZA EKSİK BİLGİ VERMEK BAŞKANIMIZA YAKIŞMADI”

‘Ekmek kavgası’ iddialarını ile ilgili telefonla ulaştığımız Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel ise şunları söyledi, “Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay toplantı öncesinde Ekmeğin gramını şu kadar, fiyatını da bu kadar yapmak istiyoruz gibi bir bilgilendirme yapmadı. Talep edilen gramaj ve fiyat tutarını, Zabıta Müdürümüzün toplantı esnasında beni araması ile öğrendim. Müdürümüze, bunun kabul edilemez olduğunu söyleyerek, “Elbette çiftçimizden esnafımıza kadar tüm üreticilerimiz kazansın; ancak 220 gr. ekmek için istenen 2 TL’lik fiyat Türkiye ortalamasının çok üzerinde. Bu konuda esnafımızı sevinirken vatandaşımız üzülecektir” dedim. Dolayısıyla bunun üzerinde çalışılması gerektiğini ve alelacele imza atarak bu işin olmayacağını belirterek, kararı imzalamaması yönünde talimat verdim.Bu görüşmeden sonra Cengiz Günay beni aradı. Kendisine de aynı şeyleri anlattım. “Oturup konuşulsun ne esnafımız ne de vatandaşımız mağdur olsun. Üzerinde çalışalım, oldu bittiye getirmeyelim dedim.” Tartışma vb. gibi bir durum söz konusu değil, olamazda.

“TOPU ÜZERİNDEN ATMAYA ÇALIŞTI”

Başkan Yüksel, Oda Başkanı Cengiz Günay’ın tutumunu; “Türkiye genelindeki ortalama fiyatların çok üzerinde ve kabul edilemeyecek bir fiyat teklifi sunup, sonra da esnafa ‘Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel izin vermedi. Ben ne yapayım? diyerek topu üzerinden atıp eksik bilgi vermek, bir Sivil Toplum Kuruluşu Başkanı, özellikle de istişare kapılarımızın karşılıklı olarak daima açık olduğu bir başkanımız için hiç olmadı.” sözleriyle eleştirdi.

TÜRKİYE’NİN EN PAHALI EKMEĞİNİ SÜLEYMANPAŞALILAR YİYECEKTİ

Türkiye genelindeki ekmeğin satış fiyatı 1 kg. ekmek 5 TL ile 8,75 TL arasında değişen fiyatlarla satılıyor.  Bu kapsamda, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay’ın 220 gr. ekmek için talep ettiği 2 TL’lik fiyat ile Süleymanpaşa’da 1 kg ekmek 9.09 TL olacaktı. Bir başka deyişle Süleymanpaşa, “Türkiye’de ekmeğin en pahalı satıldığı ilçe” olacaktı. ‘Ekmek kavgası’nda Süleymanpaşa’da yaşayan 205 bin kişinin hakkını savunan, esnafın da mağdur olmaması için konunun karşılıklı ve detaylı olarak ele alınmasını teklif ederek, esnafa sahip çıkan Başkan Yüksel’in bu tutumu, vatandaştan takdir topladı.

BENZER HABERLER
- Advertisment -
Google search engine

POPÜLER YAZILAR

YORUMLAR