Perşembe, Mayıs 30, 2024
spot_img
Ana SayfaGÜNDEMBALIK AVI SEZONU AÇILDI

BALIK AVI SEZONU AÇILDI

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, denizlerdeki av yasağının bitmesi ile birlikte ağlarını denize bırakacak olan Tekirdağlı balıkçıları uğurlama ve bereketli bir av yılı dilemek amacıyla 2021 Balık Avı Sezonu Açılış Töreni ve Konser etkinliği düzenledi.

Süleymanpaşa ilçesi Kumbağ Limanı’nda düzenlenen etkinlik saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından programa katılan vatandaşlara balık ekmek ikramı yapıldı.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak,  “Bir balık sezonunun daha açılışını birlik, beraberlik ve coşku içerisinde gerçekleştiriyoruz. İki denizde kıyısında bulunan güzel Tekirdağ’ımız, Türkiye’nin önde gelen deniz kentlerinden biridir. Kentimizde pek çok insan geçimini deniz ürünlerinden sağlıyor. Deniz ürünleri, ekonomik getirisinin yanı sıra insan sağlığı açısından büyük öneme sahip besin değerlerini barındırıyor. Dolayısıyla deniz ürünleri sadece balıkçı esnafımızı değil, tüm halkımızı yakından ilgilendiriyor. Siz değerli esnafımızın daha iyi koşullarda hizmet verebilmelerine imkân sağlamak amacıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Süleymanpaşa Su Ürünleri Toptancı Halini inşa ederek hizmete sunduk. Çağımızın son teknolojisine sahip bu büyük tesis, deniz ürünlerinin daha sağlıklı koşullarda depolanmasını sağladığı gibi deniz mamullerinin tazeliğini kaybetmeden ekonomik fiyatlarla tüketicilere ulaştırılmasına imkân sunuyor. Dolayısıyla Süleymanpaşa Su Ürünleri Halimiz hem balıkçı esnafımıza hem de vatandaşlarımıza büyük fayda sağlıyor. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak balıkçı esnafımıza desteğimiz elbette hizmete sunmuş olduğumuz bu büyük tesisle sınırlı değil. Su ürünlerinin kaynağı olan denizlerimize de sahip çıkıyoruz. Yeni arıtma tesisleri inşa ederek, mevcut arıtma tesislerini modernize edip kapasitelerini arttırarak Tekirdağ sahillerinde evsel atık sulardan kaynaklanan kirliliğini büyük ölçüde azalttık. Ancak yapmış olduğumuz bu çalışmaların yeterli olabilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacak kapsamlı bir çalışma ile sanayi tesislerinden kaynaklanan kimyasal kirliliğin önüne geçilmesi, aynı şekilde Marmara Bölgesi’ndeki tüm belediyelerin kapsamlı bir çalışma yürütmesi gerekiyor. İvedilikle gerekli adımlar atıldığı takdirde başta müsilaj olmak üzere Marmara Denizi’ndeki kirliliğin önüne geçebiliriz. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak gerek yolcu taşımacılığı gerekse yük taşımacılığı olmak üzere denizcilik faaliyetlerini destekliyoruz. Salgın dönemi öncesinde 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramımızı, Tekirdağ Liman İşletmesi Müdürlüğümüzün iş birliği ve siz değerli balıkçı esnafımızın katılımıyla coşku içerisinde kutladık. Ümit ediyorum ki küresel salgın en kısa zamanda sona erer, hayat normale döner, denizlerimiz özlenen temiz günlerine kavuşur ve hep birlikte sağlıklı, mutlu ve bereketli günlerde yeniden buluşuruz. Bu duygu ve düşüncelerle, açılışını gerçekleştirmekte olduğumuz 2021 yılı Balık Sezonu Açılışının hayırlı olması temennisiyle tüm balıkçı esnafımıza bereketli ve bol kazançlı bir yıl diliyorum. Vira bismillah. Rastgele…” dedi.

Başkan Kadir Albayrak’ın ardından konuşmalarını yapan Tekirdağ Milletvekilleri, İlhami Özcan Aygun ve Enez Kaplan ise tarım ve hayvancılık alanında birçok başarılı projeyi hayata geçiren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Kadir Albayrak’a çalışmalarından dolayı teşekkür ederek balıkçılara bereketli bir yıl dilediğinde bulundular.

2021 Balık Avı Sezonu Açılış Töreninde yapılan konuşmaların ardından Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Mezarlıklar Şube Müdürü Osman Nuri Bedir tarafından edilen dualar eşliğinde bereketli bir yıl dileği ile balıkçı tekneleri denize uğurlandı.  2021 Balık Avı Sezonu Açılış Töreni Süheyla ve Blues Of Rumeli’nin birbirinden güzel şarkılarını seslendirdiği konser ile son buldu.

2021 Balık Avı Sezonu Açılış Töreni ve Konserinde, Tekirdağ Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun ve Enez Kaplan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İçöz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Ünsal, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hasan Bayram, Sosyal İşler Dairesi Başkanı İsa Karadağ, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları üyeleri, balıkçılar ve vatandaşlar yer aldı.

BENZER HABERLER
- Advertisment -
Google search engine

POPÜLER YAZILAR

YORUMLAR