Pazar, Mayıs 26, 2024
spot_img
Ana SayfaSİYASETBAKANDAN TEKİRDAĞ'A İKİ MÜJDE

BAKANDAN TEKİRDAĞ’A İKİ MÜJDE

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Nevşehir Kapadokya’da tespit ettiğimiz bizim 100’ün üzerinde kaçak yapı var. Bunlar 31 Aralık 2017 tarihinden sona yapılmış yapılar. Bu yapılar imar barışına dahil değildir. Bu yapılara ilişkin hem savcılığına suç duyurusunda bulunduk hem de valiliğimiz bu sürecin götürülmesini an be an takip ediyor.” dedi.

Kurum,   sabah saatlerinde Tekirdağ Valiliğini ziyaret etti. Vali Vekili Tayyar Şaşmaz, ziyaret Kurum’a kentle ilgili bilgi verdi. Ardından Kurum’a Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve diğer bakanlıkların devam eden yatırımlarıyla ilgili sunum yapıldı. Sunumun ardından basın açıklaması yapan Kurum, dün Çanakkale’de bulunduklarını, bugün de Tekirdağ’da bir takım ziyaretlerde bulunacaklarını söyledi.

ÜLKEMİZİN ÖNEMLİ POTANSİYELİ

Tekirdağ’ın sahip olduğu 12 organize sanayi bölgesiyle, gelişmişlik sıralamasında Türkiye’de 7’nci il olduğunu ifade eden Kurum, “Tekirdağ sanayi anlamında ticaret anlamında ülkemizin önemli bir potansiyeli. Tabi 1980 yılında başlayan çarpık sanayileşmeyle birlikte gerekli altyapı da tam anlamıyla sağlanmış değil.” diye konuştu. Kurum, geçmiş yıllarda Tekirdağ’da Türkiye’nin en büyük çevre projesinin hayata geçmeye başladığını, bu proje kapsamında çarpık sanayilerin birleştirilerek 8 organize sanayi bölgesi haline getirildiğini, 4 mevcut organize sanayi bölgesiyle de 12 sanayi bölgesinin oluştuğunu anlattı.

ERGENE NEHRİNİN KİRLETİLMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

Proje kapsamında 5 atık arıtma tesisinin bulunduğuna, bunların 3’ünün tamamlandığına işaret eden Kurum, şunları söyledi:

“Diğer ikisi de inşallah önümüzdeki yıl içerisinde tamamlanacak. Projenin tamamı 2019 yılında bittiğinde bizim Çorlu, Ergene Nehrimiz, inşallah eskisi gibi berrak, eskisi gibi çevreye zararsız, haliyle bölgeye faydalı bir nehir haline gelecek. Sanayi bölgelerinin tamamında atık su arıtma tesisimiz var. Ancak geçtiğimiz günlerde bir tesisimizin arıtma tesisini çalıştırmamasından dolayı kirlendiğini de hep beraber gördük. Gerekli tesise de kapatma cezası verdik. Bu büyük çevre projemiz bitene kadar da mevcut kontrollerimiz an be an yapılacaktır. Kimsenin Ergene Nehrini kirletmesine de müsaade etmeyeceğiz.”

Kurum, eski Çorlu Devlet Hastanesi’nin bulunduğu 30 bin metrekarelik alanı alanı millet bahçesi olarak değerlendireceklerini, Tekirdağ’da da Çanakkale Şehitler Anıtı’nın bulunduğu bölgenin tahsis edilerek bu bölüme de millet bahçesi kurulması noktasında proje hazırlanacağını anlatarak, “Tekirdağ’da sadece bunlarla kalmayacağız, diğer alanlarla ilgili de çalışmalarımız var. İnşallah 2 ve 3. millet bahçelerini de buraya kazandıracak çalışmalarımızı yapacağız. Tekirdağ sanayimiz, ekonomimiz açısından önemli bir kent. Biliyorsunuz Sanayi Bakanımız ihracat rakamlarını açıkladı ve geçen yıl eylül ayına göre rekor seviyede ihracatımız arttı, ithalatımız da azaldı. Dolayısıyla bu sanayicinin yüzünü güldürecek bir durum” değerlendirmesinde bulundu.

TESPİT ETTİKLERİMİZİN HEPSİ YIKILACAK

İmar Barışı ile ilgili açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum “Nevşehir Kapadokya’da tespit ettiğimiz bizim 100’ün üzerinde kaçak yapı var. Bunlar 31 Aralık 2017 tarihinden sona yapılmış yapılar. Bu yapılar imar barışına dahil değildir. Bu yapılara ilişkin hem savcılığına suç duyurusunda bulunduk hem de valiliğimiz bu sürecin götürülmesini an be an takip ediyor. Bu yapılar imar barışına girmeyecek. Bunların hepsi de yıkılacak. İmar barışını iyi anlamak lazım. İmar barışı 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış kaçak yapıların devletimizle olan barışı, vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi adına yapılmış bir kanun düzenlemesidir. Bu kanun düzenlemesiyle birlikte elektriğini, suyunu, doğal gazını alamayan vatandaşımızın önünü açmak için yapılmış bir düzenleme. O yüzden bunu iyi anlamak lazım. 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yapılmış hiçbir yapıyı ilgilendirmiyor ve bunların hepsinin tespitini yapıp yıkımlarını gerçekleştireceğiz.” İfadelerini kullandı.

İMAR BARIŞINDAN 8.5 MİLYON VATANDAŞ FAYDALANDI

Kurum, “İmar barışından şu ana kadar kaç kişi faydalandı ve ne kadar gelir elde edildi” sorusunu ise, “Biz imar barışına gelir olarak bakmıyoruz. Yaklaşık 8,5 milyon vatandaşımız yararlandı. İnşallah bu 14-15 milyonlara ulaşacak. Çok ciddi talep var. 31 Aralık 2018 tarihine kadar başvuruları uzattık.” diye yanıtladı.Kurum, daha sonra Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası ve AK Parti Tekirdağ İl Başkanlığını ziyaret etti.

Ziyaretlerde Kurum’a, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanıvekili Mustafa Şentop, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, AK Parti İl Başkanı Cüneyt Yüksel, kurum müdürleri ve diğer yetkililer eşlik etti.

BENZER HABERLER
- Advertisment -
Google search engine

POPÜLER YAZILAR

YORUMLAR