Pazartesi, Haziran 17, 2024
spot_img
Ana SayfaMANŞETALİ GÜMÜŞ KATLİAMA SESSİZ KALMADI

ALİ GÜMÜŞ KATLİAMA SESSİZ KALMADI

Cuma namazı çıkışında İsrail’in Filistin halkına karşı gerçekleştirdiği saldırılara Tekirdağ’da STK’lar tepki gösterdi.

AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Ali Gümüş konuşmasında, “Bu gün üzülürek ve yüreklerimiz buruk bir şekilde bu meydanda toplanmamıza sebep olan, İlk kıblemiz, mescid-i Aksa’nın şehri Kudüs ve filistin halkına uygulanan zulüm ve soykırıma varan siyonist israil saldırılarıdır. Geçmişten bu güne tarih bize öğretmiş ve göstermiştir ki; kendisini süper güç olarak addeden devletler filistin meselesinde çifte standart uygulamakta ve filistin halkına uygulanan zulme göz yummaktadır. Son yaşanan gelişmeler ile birlikte ABD başkanı BİDEN’ın akıl tutulması olarak nitelendirdiğimiz açıklamarı ve tutumu bunu birkez daha ispatlar niteliktedir.

İsrail’in bu gün devam ettirdiği devlet terörü ve baptist hastanesine yaptığı saldırı kanlı tarihine kara bir leke olarak yazılmıştır. Bizler Sabra ve Şatilla Katliamını unutmadığımız gibi İsrail’in hiçbir zulmünü unutmayacağız. Dün Vefatının sene-i devriyesi münasebeti ile andığımız Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in dediği gibi ; Ne yaparsanız yapın, ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır.

Hastanelere, Okullara, sivillere, gazetecilere, kendisinden olmayan herşeye ve herkese gözü dönmüş bir şekilde saldıran, savaş ahlakı olmayan, hak, hukuk tanımayarak insanlık suçu işleyen İsrail 1947’den beri dilediğini yapıyor, bugün de aynı pervasızlıkla, yoluna devam ediyor.
Bir şairimizin dediği gibi;

“Önce yüreklerimizdeki Kudüs’ü işgal ettiler. Biz savaşı önce kendimizde kaybettik.”

Müslümanlar olarak yüreklerimizdeki Kudüs işgal edildiğinden beri zalime gerektiği gibi karşı koyamaz olduk. Osmanlı Devleti 4 asır boyunca Kudüs’ü diğer dinlerin mensupları için de barış, huzur ve esenlik şehri olarak yönetmişti. Birinci Dünya Savaşında yenilen tarafta yer alan Osmanlı, diğer pek çok coğrafya gibi Kudüs’ü de terk etmek zorunda kalmıştı. İşte o günden beri Kudüs huzur yüzü görmedi. Şehrin tüm dinlere saygılı yapısı hızla bozuldu. Müslümanlarla birlikte Hristiyanların kutsalları da İsrail’in tehdidi altına girdi.

Bugün yaşadığımız tüm olayların temelinde İsrail’in Filistinlere reva gördüğü insafsız abluka politikasıdır.
Gazze Şeridi ! 10 km’ye 40 km ebatlarında bir kara parçası.
Düşünün!
Enine gitseniz 10 km boyuna gitseniz 40 km Gazze şeridinin toplam yüzölçümü 365 km², daha iyi anlaşılabilmesi için, Tekirdağımızın 20’de birine denk gelen bir arazi üzerinde 3 milyona yakın bir nüfus yaşamakta ve buradan hiçbir şekilde çıkamamaktasınız. Denize açılıp ballık dahi tutmanız mümkün değil tamamen bir açık hava hapishanesindesiniz elektrik, su, ilaç, gıda gibi tüm temel ihtiyaçlarınız sizi bir kaşık suda boğmaya çalışan İsrail’in kontrolünde gelebiliyor.

Tüm dünya Hamas’ın fiillerini konuşuyor kimse bu eylemlerin temelinde neyin yattığını sorgulamıyor. Kimse Hamas’ın olmadığı Batı şeria’da neden her gün çocuk öldürüldüğünü sorgulamıyor.

Müslümanlarla olan kavgasında İsrail’in gücü diasporasının, yani tüm dünya Yahudilerin olağanüstü destek ve dayanışmasının sonucudur. Bizim zaafımızın sebebi ise tam tersi, bölünmüşlüğümüzün, yetersiz destek ve bazı durumlarda da açık anlaşmazlığın sonucudur. İşte burada birlik, bölünmüşlüğün karşısındadır.

Kudüs’ün yarın sadece Müslüman şehir olması için değil, onun yeniden herkese açık olması ve adil bir şekilde yönetilmesi için bizim güçlü olmamız gereklidir” dedi.

BENZER HABERLER
- Advertisment -
Google search engine

POPÜLER YAZILAR

YORUMLAR