Pazar, Temmuz 21, 2024
spot_img
Ana SayfaGÜNDEMALBAYRAK DUR DEMEZSE ZARAR EDENLER KERVANINA SÜLEYMANPAŞA’ DA GİRİYOR

ALBAYRAK DUR DEMEZSE ZARAR EDENLER KERVANINA SÜLEYMANPAŞA’ DA GİRİYOR

Tekirdağ’ın bir çok ilçesinde taşımacılık sektöründe büyük zarar etmesine rağmen Büyükşehir Belediyesi bürokratları  zarar eden ilçeler kervanına Süleymanpaşa’yı da dahil etmek istemesi kamuoyunda “Büyükşehir bürokratları ne yapmak istiyor?” yorumları yapılmasına neden oldu.

BEDELİ YAKLAŞIK 65 MİLYON TL

Türkiye genelinde taşıma sektörünün 65 yaş üstü ve diğer ücretsiz taşımalardan dolayı isyan ettiği bir zamanda Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Süleymanpaşa ilçe merkezinde toplu taşıma ihalesine ağır şartlar ile çıkacağı belirtildi. 82 aracın minimum maliyenin 25 milyon TL, ihale bedelinin 30 milyon TL civarında olacağı, elektronik ve kamera sistemiyle birlikte KDV ve damga vergileri eklendiğinde yaklaşık maliyeti 65 milyon TL civarında bir yatırım olacak. 65 milyonluk devasa bir projeye özel sektör firmalarının girmesinin imkansız olduğu belirtildi. Ayrıca 65 yaş üstü ve diğer ücretsiz olarak otobüslere binen yolcular olduğunu bilmesine rağmen Büyükşehir Belediyesi bürokratları ısrarla şartları ağırlaştırarak hiçbir firmanın alamayacağı bir ihale sürecine girmesine kimse anlam veremedi. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi şirketinin işlettiği Çorlu, Saray, Kumbağ, Çerkezköy’de şirket bilançolarında büyük zarar ettiği görülürken, bu bedeller üzerinden hiç kimse ihaleye girmeyeceği öğrenildi. Dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi şirketi taşıma işini yapmaya mecbur bırakılacak ve zarar eden ilçeler kervanına Süleymanpaşa da eklenecek.

ULAŞIMI BÜYÜKŞEHİR YAPSIN İSTİYORLAR

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde toplu taşıma ihalesi 2020 yılının Mart ayında yapılacak. İhale öncesi Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi bürokratları taşımacılık işini Büyükşehir Belediyesi’nin yapması gerektiğini Kadir Albayrak’a ilettikleri belirtildi. Fakat Büyükşehir Belediyesi parça ve mazot fiyatlarının yüksek olmasından dolayı Çorlu’da 9 milyon, Ereğli-Çorlu arasında 350 bin TL, Kumbağ mahallesinde 540 bin TL, Saray’da 260 bin TL Çerkezköy bölgesinde ise 140 bin TL zarar ettiği konuşuluyor. Bir çok ilçede taşımacılık sektöründe büyük zarara uğrayan Büyükşehir Belediyesi varken Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının Süleymanpaşa’da da kendilerinin yapmak istemesi kamuoyunda “Büyükşehir bürokratları Kadir Albayrak’ı yanlış yönlendiriyor” yorumları yapıldı.

“KİMSENİN İŞİNİ ENGELLEMEM KİMSEYE AYRICALIK TANIMAM”

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak konuyla ilgili gazetemize yaptığı açıklamada, “Herkes bir sürü dedikodu üretir ve bilgi kirliliği oluşur. Ama en net bir şekilde söylüyorum bunu; ne kimsenin işini engelleyecek gibi ne de kimseye özel bir karar almayacağız. Yasa neyse onu uygulayacağız. Fiyatı da yasal yerlerden alacağız. Ben kendim fiyat belirlemem. Bunun yasal yerleri var. Ticaret Sanayi Odası var, Taşıyıcılar var, Şoförler Odası var. Ona göre ihaleye çıkacağız. Her halükarda bu işi yapacağız. İhaleyi biri alırsa o yapar, almazlarsa da demokraside çare tükenmez biz yaparız” dedi.

ERTAN GENCE

BENZER HABERLER
- Advertisment -
Google search engine

POPÜLER YAZILAR

YORUMLAR