AK PARTİ’DE HEYECAN BAŞLADI « Tekirdağ Günaydın Gazetesi

1 Ağustos 2022 - 18:07

AK PARTİ’DE HEYECAN BAŞLADI

AK PARTİ’DE HEYECAN BAŞLADI
Son Güncelleme :

05 Kasım 2018 - 21:40

AK Parti’de 31 Mart 2019 yerel Yönetim Seçimleri için belediye başkanlığı ve meclis üyelikleri için aday adaylık süreci başladı.

AK Parti 31 Mart yerel seçimle için aday adaylığı sürecini başlattı. AK Parti Merkez karar ve Yönetim Kurulu toplantısı sonrası süreç ile ilgili açıklama yapıldı. AK Parti’den

Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde adaylık iş ve işlemlerine ilişkin usul ve esaslarla ilgili yapılan açıklamada, “Belediye Başkanlıkları Aday Adaylığı başvuruları; 05 Kasım 2018 Pazartesi günü başlayıp 12 Kasım 2018 Pazartesi günü sona erecektir. Belediye ve İl Genel Meclisi üyelikleri için başvurular ise; 05 Kasım 2018 Pazartesi günü başlayıp 03 Aralık 2018 Pazartesi günü sona erecektir.  Adaylar başvurularını aksecim.akparti.org.tr adresinde bulunan seçim formlarını e-başvuru yöntemi ile doldurarak sisteme kaydolarak adaylık ön başvurusu gerçekleştireceklerdir.”

 ADAYLAR MERKEZ YOKLAMASIYLA BELİRLENECEK

“Büyükşehir ve il belediye başkan aday adaylığı başvuruları; genel merkez veya AK Parti İl Başkanlıklarına, ilçe ve belde başkan aday adaylığı başvuruları; il başkanlıkları veya ilçe başkanlıklarına. İl Genel Meclisi ve Belediye Meclis üyelikleri aday adaylığı başvuruları; ilçe başkanlıklarına yazılı olarak yapılabilecektir. 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde aday olabilmek için kanun gereği istifa etmesi gerekenler, Yüksek Seçim Kurulunun kararıyla; 1 Aralık 2018 Cumartesi günü saat 17:00’ye kadar istifa etmeleri gerekmektedir. Partimiz tarafından; tüm seçim çevrelerinde, parti adaylarının tespiti ve sıralamasında merkez yoklaması usulü uygulanacaktır.” İfadelerine yer verildi.

BAŞVURU ÜCRETLERİ AÇIKLANDI

AK Parti’de Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde büyükşehir belediye başkanı aday adaylarından 10 bin, nüfusu 100 binin üzerinde olan il belediye başkanı aday adaylarından 5 bin, nüfusu 100 bin ve daha az olan il belediye başkanı aday adaylarından 3 bin lira alınacak. Kadın ve genç adaylar, belirlenen aidatların yarısını, engelli adaylar ise dörtte birini ödeyecek.