Pazartesi, Haziran 17, 2024
spot_img
Ana SayfaSİYASETSEÇİME 3 GÜN KALA TARTIŞMA BÜYÜYOR

SEÇİME 3 GÜN KALA TARTIŞMA BÜYÜYOR

AK Partili Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, “Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, SELEB projesini sahiplenmeye kalkıştı. Yıllarca TORSAB başta olmak üzere benzer sanayi projelerine karşı çıkan Eşkinat, seçime 5 gün kala sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla SELEB’i kendi projesiymiş gibi sahiplenmeye çalıştı” dedi.

AK Partili Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, “Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın bugüne kadar karşı çıktığı Süleymanpaşa Ekolojik Lojistik Endüstri Bölgesi (SELEB) projesini, seçime 5 günü kala sahiplenmeye çalışması şaşırttı. Sosyal medya hesabından, 1 Şubat 2019 tarihinde Trakya Kalkınma Ajansı’nda, Vali Aziz Yıldırım başkanlığında gerçekleştirilen SELEB konulu toplantının protokolünü, “Biz varız. Bu kararda sizi kim temsil ediyor?” notuyla paylaştı” ifadelerini kullandı.

YÜKSEL’DEN  YANIT

AK Parti Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Ekrem Eşkinat’ın katıldığı bir radyo programında söylediği “TORSAB’ı istemedim. Buranın sanayiyle kalkınacağına inanmıyorum.” şeklindeki söylemlerini yayınlayan Yüksel, Eşkinat’ın yıllarca karşı çıktığı projeyi, seçime günler kala sahiplenmeye çalışmasını samimiyetsiz bulduğunu ifade etti.

BAŞKAN YARDIMCISI SIFATIYLA BELGEYİ İMZALAYAN KİŞİNİN, 2 AY ÖNCE İSTİFA ETTİĞİ ORTAYA ÇIKTI

Yüksel, Ekrem Eşkinat’ın, Trakya Kalkınma Ajansı’nda yapılan toplantıya katıldığını ancak, protokolün imzalanması aşamasına gelindiğinde Eşkinat’ın “başka bir programa katılacağını” gerekçe göstererek toplantıdan ayrıldığını belirten Yüksel, imzayı Belediye Başkan Yardımcısı sıfatıyla Volkan Berkay Çakır’ın attığını, ancak Çakır’ın toplantı tarihinden 2 ay önce Belediye Başkan Yardımcılığı görevinden istifa ettiğini söyledi.

Çakır’ın istifasının, Süleymanpaşa Belediyesi tarafından, İlçe Seçim Kurulu’na 1 Aralık 2018 tarihinde gönderilen resmi yazıyla bildirildiğini bildiren Yüksel, her iki belgeyi de kamuoyu ile paylaştı.

Yüksel, açıklamasında şunları kaydetti:  “Süleymanpaşa Belediye Başkanı Sn. Ekrem Eşkinat, bugün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, projelerimiz arasında yer alan ve Süleymanpaşa’da yaşayan 11.000 vatandaşımıza iş olanağı sağlayacak SELEB projemizi sahiplenmeye çalışmıştır.  Sn. Belediye Başkanı, 1 Şubat 2019 tarihinde Tekirdağ Valisi Sn. Aziz Yıldırım Başkanlığı’nda, Trakya Kalkınma Ajansı’nda yapılan, “Süleymanpaşa Ekolojik Endüstri ve Lojistik Üssü İstişare Toplantısı”na katılmış ancak, söz konusu projeyle ilgili imzalar atılacağı esnada “başka bir programa katılacağını” gerekçe göstererek toplantıdan ayrılmıştır.  Yani bu projede, Sn. Eşkinat’ın onayı ve imzası yoktur.  Daha acı bir gerçek ise, o toplantıda “Belediye Başkan Yardımcısı” sıfatıyla imza atan Sn. Volkan Berkay Çakır o tarihte belediye başkan yardımcısı değildir. Yani o belgede Süleymanpaşa Belediyesi’nden yetkili bir kişinin imzası yoktur. Çünkü, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, bu ve benzeri projelere başından beri karşı çıkmıştır. Süleymanpaşa Belediyesi’nin İlçe Seçim Kurulu’na gönderdiği resmi yazıda, Sn. Volkan Berkay Çakır’ın, 1 Aralık 2018 tarihi itibariyle Belediye Başkan Yardımcılığı görevinden istifa ettiği bildirilmiştir.  Sn. Ekrem Eşkinat’ın sanki kendisininmiş veya destekliyormuş gibi yayınlayarak algı yaratmaya çalıştığı bu belgede, gördüğünüz gibi kendi imzası yok.  Yetkisiz, imza yetkisi olmayan bir kişiye “Belediye Başkan Yardımcısı” sıfatıyla bu belgeyi seçim kaygısı nedeni ile imzalatmıştır.  Sn. Belediye Başkanı bugüne dek, katıldığı bütün toplantılarda Süleymanpaşa’da bir sanayinin kurulmasını istemediğini belirtmekle birlikte, iş arayan vatandaşlarımızı da, Muratlı, Çorlu, Çerkezköy ve Ergene gibi ilçelere gidip çalışmaları gerektiğini dile getirmiştir.  Yani Kardeşlerimize, 8 saat çalışmak için, gününün 4 saatini yollarda harcamalarını reva görmüştür.  Görüntülerde, Süleymanpaşa’da sanayi kurulmasına açıkça karşı çıktığını net bir şekilde ifade etmektedir.  Yaptığı paylaşımlar ve söylemler, şuan içinde bulunduğu seçim kaybetme kaygısından kaynaklanan samimiyetten uzak beyhude uğraşlardır.  SELEB projesi yaklaşık 1 yıldır üzerinde çalıştığımız bir projedir.  İl başkanlığım döneminden itibaren, milletvekillerimizle birlikte, iptal edilen TORSAB’ın yerine vatandaşlarımızın beklentilerine cevap verecek, kaygılarını giderecek şekilde yeniden planlanmıştır. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki,

1 – Belediye Başkanı seçildiğim takdirde, projenin uygulanacağı yer, şehrimizdeki STK’larla alacağımız ortak kararla belirlenecektir.

2 – Bu endüstri bölgesinde kurulacak fabrikalar tamamen bacasız olacaktır. Dolayısıyla gaz salınımı olmayacaktır.

3 – Yer altı suyu kullanmayacaktır.

4 – Evsel atık haricinde bir atığı olmayacaktır.

5 – Mümkünse enerjisini tamamen kendisi üretecektir. Dolayısıyla bu 5 maddede belirtildiği gibi ekolojik olacaktır.

Son olarak ve en önemli madde de, kurulacak fabrikalara sadece ve sadece Süleymanpaşa’da ikamet eden vatandaşlarımızın çalıştırılması şartıyla kurulum izni verecektir.   Kıymetli hemşehrilerim, belgelerde ve görüntülerde izlediğiniz gibi “evime ekmek götürmek istiyorum”, “gelecek kaygısı yaşamak istemiyorum”, “yaşadığım şehirde karnımı doyurmak istiyorum” diyen vatandaşlarımızın sesine 5 yıldır kulaklarını tıkayan, sadece seçim kaygısıyla samimiyetsizce kendisinin en ufak bir katkısının dahi olmadığı bir projeyi sahiplenmeye çalışan bir belediye başkanıyla karşı karşıyayız. Takdiri siz değerli vatandaşlarımıza bırakıyorum.”

BENZER HABERLER
- Advertisment -
Google search engine

POPÜLER YAZILAR

YORUMLAR